FANDOMMikołaj Krawczyk (ur. 27 stycznia 1981 w Katowicach) – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, wokalista.

Życiorys

Urodził się w Katowicach jako syn pary aktorskiej – Marii Krawczyk i Mirosława Krawczyka. Wychowywał się wraz z siostrą. Po raz pierwszy wszedł na scenę w wieku czterech lat. Przez dziewięć lat uczęszczał do szkoły baletowej. Mając trzynaście lat pojawił się jako John w przedstawieniu Jamesa Matthew Barrie Piotruś Pan (1994) na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W 2005 roku ukończył, z tytułem magistra sztuki, studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi.

6 października 2001 jako dorosły debiutował rolą pazia w sztuce Romeo i Julii Williama Szekspira na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

W latach 2001–2004 występował w roli Tomka, przyjaciela Agnieszki Lubicz w telenoweli TVP1 Klan. Sławę zdobył rolą Pawła Krzyżanowskiego, byłego wychowanka Domu Dziecka w operze mydlanej Polsatu Pierwsza miłość, którą przyjął w 2005 roku. Odszedł z serialu w 2013 roku. Podjął współpracę z zespołem rockowym, Vintage. Jeden z utworów tego zespołu Mikołaj Krawczyk śpiewał w 1168 odcinku Pierwszej miłości, emitowanym 21 października w telewizji Polsat.

13 maja 2007 roku na scenie Wrocławskiego Teatru Komedia grał Simona Willisa, młodego kochanka, który próbuje zarobić na życie pisaniem kryminałów w spektaklu Przyjazne dusze.

W 2007 roku brał udział w drugiej edycji programu Jak oni śpiewają, gdzie zajął 4. miejsce.

W serialu Misja Afganistan (2012), emitowanym przez telewizję Canal+, a także w teledysku do utworu zespołu Chemia „Letter” (premiera miała miejsce 21 października 2012 podczas koncertu w warszawskim klubie Hybrydy), zagrał postać żołnierza walczącego na misji w Afganistanie.

8 czerwca 2013 wystąpił w spektaklu Porwanie Sabinek Franza i Paula Schonthan w przekładzie Juliana Tuwima w reż. Emiliana Kamińskiego w warszawskim Teatrze Kamienica.

Od 2013 występuje również w roli przystojnego amanta Łukasza w serialu Polsatu Przyjaciółki.

Jesienią 2014 został wokalistą zespołu Rockoholic.

Życie prywatne

W latach 2004–2005 związany był z Karoliną Nowakowską. Na początku 2012 roku, po siedmiu latach związku, rozstał się z Anetą Zając, z którą ma dwóch synów–bliźniaków, Roberta i Michała. W 2012 roku związał się z Agnieszką Włodarczyk. W kwietniu 2013 roku para zaręczyła się, a cztery lata później rozstała się.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2016 Legion Samobójców Lekarz w metrze Jameson Kraemer

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.