Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement


Mikołaj Klimek (ur. 19 lutego 1972 roku w Krakowie, zm. 12 lipca 2020 roku) – polski aktor dubbingowy i telewizyjny, a także fotograf i lektor.

Życiorys

Na deskach teatru zadebiutował 16 grudnia 1995 roku w sztuce Biesy albo Mały Plutarch żywotów nieudanych Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Ludwika Flaszena w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiego w Krakowie, w roli Fiedka Katorżnego.

W 1997 roku ukończył wydział aktorski na PWST w Krakowie. W późniejszych latach współpracował z Teatrem Polskim w Szczecinie i Teatrem Narodowym w Warszawie.

Udzielał się też jako lektor telewizyjny i radiowy, zajmował się też fotografią. Był absolwentem Warszawskiej Szkołę Fotografii Mariana Schmidta (2008).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2007 Władca pierścionka Almgandhi Leo Roos
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Pracownik Ministerstwa
2010 Ostatni władca wiatru
2012 Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości Dryblason Bouli Lanners
Dekurion-pedagog Stéphane De Groodt
2013 Iron Man 3 Dziennikarz MSNBC
2013 Jeździec znikąd
2014 Bella i Sebastian
2014 Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz Jack Rollins Callan Mulvey
2014 Noe: Wybrany przez Boga Szemhazaj Nick Nolte
2014 Strażnicy Galaktyki Ambasador Kree Tomas Arana
2015 Avengers: Czas Ultrona Człowiek Klaue'a
2015 Ant-Man
2015 Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Admirał Statura Ken Leung
2015 Kopciuszek
2015 Kraina jutra
2016 Alicja po drugiej stronie lustra Figura szachowa
2016 Batman v Superman: Świt sprawiedliwości Anatolij Kniażew Callan Mulvey
2016 Benek Brawura i czerwone taksówki
2016 BFG: Bardzo Fajny Gigant Krwiopij Bill Hader
2016 Bogowie Egiptu Sługa Seta
2016 Czerwony Kapitan
2016 Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć Policjant Erick Hayden
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów Człowiek Crossbonesa
Asystent T’Challi
2016 Księga dżungli
2016 Legion Samobójców Waylon Jones / Killer Croc Adewale Akinnuoye-Agbaje
Zbir Jokera
2016 Łotr 1: Gwiezdne wojny – Historie Spiker Imperium
2016 Łowca i Królowa Lodu
2016 Nasz biały wielbłąd
2016 Tarzan: Legenda Kwete Osy Ikhile
2017 Archie – cyberpies
2017 Captain America: Pierwsze starcie
2017 Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi Funkcjonariusz
Pilot myśliwca X-Wing
2017 Jeździec bawołów Kamron Boonler Boonchana
2017 Kuba i sekretna receptura Dyrektor szkoły
2017 Monster Trucks
2017 Muppety na wyspie skarbów Martwy Tom Kevin Clash
2017 Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara Admirał marynarki
2017 Spider-Man: Homecoming Nowojorczyk
2017 Wonder Woman
2018 Bella i Sebastian 3
2018 Maria Magdalena Żołnierz rzymski
2018 Mowgli: Legenda dżungli Wilk
2018 Paweł, apostoł Chrystusa Chrześcijanin
Żołnierz rzymski
2018 Player One Reb Laurence Spellman
2018 Tomb Raider Człowiek Mathiasa
2020 Doktor Dolittle Barry Ralph Fiennes (głos)
2020 Sonic: Szybki jak błyskawica Koleś w knajpie Brad Kelly

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Przygody Sary Jane (teleTOON+) Kapitan Tybo (odc. 24) Nicholas Briggs
2016 Flaked Oscar Cornell Womack
2016 Lost & Found Music Studios Pan T Michael Torontow
2016 Talia czaruje w kuchni
2016 Zoey 101 Detektyw Jones (odc. 42) Lance Roberts
2019 Wiedźmin Remus (odc. 3) Gudmundur Thorvaldsson

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 Homeworld Komunikaty radiowe
Jednostki
2000 SWAT 3: Close Quarters Battle Obserwator
2001 Beat Up a Millionaire? Prowadzący Julian Rebolledo
2001 Evil Islands: Klątwa zagubionej duszy Erfar Silvertongue
2001 Evil Twin: Kroniki Cypriena Cyprien Paul Nivet
2001 Necronomicon: Świt ciemności Artur Procop
2001 Orientalne noce Ali
2001 Real War: Prawdziwa wojna Przywódca sił NAW
2002 Airline Tycoon Evolution Igor Tuppolewski
2002 Conquest: Wojny pogranicza Członek załogi
Elan
2002 Hooligans: Europejska zadyma Policjanci
Kibole
2002 Krzyżacy Narrator kampanii polskiej
2002 Pool of Radiance: Ruiny Myth Drannor Eadred
2002 Starmageddon Angelus
2002 Syberia Oskar
Dan Foster
2002 Władca pierścieni: Drużyna Pierścienia Samwise „Sam” Gamgee Scott Menville
2003 Grom: Terror w Tybecie Dakpa
2003 Post Mortem Inspektor Aristide Lebrun
Théo Male
2004 No Man’s Land: Walcz o swoje prawa! Jeremias Sanders
Magua
2004 Syberia II Oskar
2005 Ognisty podmuch: Fire Captain Narrator
2005 Skoki narciarskie 2006 Komentator
2006 Wesoła szkoła 3 Kapitan wynalazca
Marynarz
2008 Avencast: Rise of the Mage Czarodziej
2008 Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder Loath Nolder
Clark Field
2008 Fallout 3 Lucas Simms Greg Williams
2008 Heroes of Might and Magic V: Dzikie hordy Gotai
2008 Mass Effect Suweren Peter Jessop
Ambasador Calyn David Ley
2009 Dragon Age: Początek Legnar Douglas Weston
2010 Dragon Age: Początek – Przebudzenie Duch krasnoluda
Uchodźca
2010 Mass Effect 2 Jacob Taylor Adam Lazarre-White
2010 Shrek Forever Ogr
2010 Tom Clancy’s H.A.W.X. 2 Różne postacie
2011 Afterfall: inSanity Mężczyzna w schronie #3
2011 Battlefield 3 Sanitariusz
2011 Disciples III: Wskrzeszenie Ashgan
2011 Kinect Sports: Sezon 2 Komentator meczów baseballowych #2
2011 League of Legends Draven Erik Braa
2011 Might & Magic: Heroes VI Kraal Brad Abrell
2011 Scooby-Doo! Pierwsze strachy Cal Perkins Dave Wittenberg
2011 The Elder Scrolls V: Skyrim Skjor Brandon Ellison
2011 Wiedźmin 2: Zabójcy królów Ziggy Król Mikołaj Klimek
2012 Elsword Bandzior (1. wersja)
2012 Hitman: Rozgrzeszenie Adam „Kane” Marcus
2012 Resistance: Burning Skies Minuteman #3
2012 Scooby-Doo! Nawiedzone bagno Barry Buckley Steve Blum
Dustin Planks John DiMaggio
2012 StarHawk Emmett Graves Khary Payton
2012 The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard Przywódcy
2012 Twisted Metal Mr. Grimm
2013 Crysis 3 Dowódca CELL Tom Clarke Hill
2013 Disney Infinity Drax Niszczyciel David Sobolov
2013 Killzone: Shadow Fall Sinclair David Harewood
2013 Knack Gundahar Matthew Mercer
2013 The Elder Scrolls V: Skyrim – Hearthfire Służący
2013 The Last of Us Żołnierze
2014 Hearthstone Rexxar Matthew Mercer
2014 inFamous: Second Son Przechodzień
Agent DOZ
2014 Kinect Sports Rivals Komentator
2014 Twierdza: Krzyżowiec II Komentator
2014 Warface Żołnierz
2015 Battlefield Hardline Agent Guzman
2015 Heroes of the Storm Rexxar Steve Blum
2015 Rise of the Tomb Raider Carraldus
2015 Wiedźmin: Dziki Gon Ginter de Lavirac Mikołaj Klimek
2015 Wiedźmin: Dziki Gon – Serca z kamienia Ewald Borsody Mikołaj Klimek
Hilbert Mikołaj Klimek
2016 Battlefield 1 Żołnierze
2016 Call of Duty: Infinite Warfare Żołnierz FOK
2016 Dishonored 2 Strażnicy
2016 Gwint: Wiedźmińska gra karciana Holger Czarna Ręka Mikołaj Klimek
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Admirał Statura Liam O'Brien
2016 Uncharted 4: Kres złodzieja Najemnicy Shorline
2016 Wiedźmin: Dziki Gon – Krew i wino „Szczota” Mikołaj Klimek
Kiper Mikołaj Klimek
2017 Dishonored: Death of the Outsider Strażnicy
2017 Elex Drog
2017 Horizon: Zero Dawn Mężczyźni z plemienia Banuków
2017 Knack II Gundahar Matthew Mercer
2017 LEGO Marvel Super Heroes 2 Crimson Dynamo
2017 Sniper: Ghost Warrior 3 Zabójca
2017 Star Wars: Battlefront II Rebelianci
2017 Syberia 3 Burmistrz Bouliakine Bernard Deberynne
2017 The LEGO Ninjago Movie – Gra wideo Generał
2017 Ukryty plan Ray Winser, DJ radiowy Corey Lawson
2018 Call of Duty: Black Ops IIII Komandos
2018 Darksiders III Abraxis Dave Fennoy
2018 Marvel’s Spider-Man Motocyklista
2018 Spyro Reignited Trilogy – Spyro the Dragon Lindar
2018 Spyro Reignited Trilogy – Spyro 2: Ripto's Rage! Lindar
2018 Spyro Reignited Trilogy – Spyro: Year of the Dragon Aleks
Burmistrz Leo
2018 Starlink: Battle for Atlas Victor St. Grand Ted Atherton
2019 Days Gone Bandyta
Ocaleniec
2019 Death Stranding Igor David Forseth
2019 Monkey King: Hero is Back Boar Troll
Wieprz
2019 Star Wars: Jedi – Upadły zakon Partyzant
Złomiarz
2020 Cyberpunk 2077 Emmerick Bronson
2020 Ghost of Tsushima Yamato Feodor Chin
  • Sadamune Oga
  • Samurajowie
2020 Legends of Runeterra Draven
Yasuo
2020 Marvel’s Avengers
2020 Predator: Hunting Grounds Dowódca
2020 Warcraft III: Reforged Rexxar

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Gladiformers Magnum Tutor
2009 Szczurek Ratatunek Emil
2011 Thor: Opowieści Asgardu Fandral Jonathan Holmes
2014 Scooby Doo! Wrestlemania: Tajemnica ringu Kane Glenn Jacobs
Komentator gry
2015 Flintstonowie: Wielkie łubu-dubu Vince McMagma Vince McMahon
2016 Bociany
2016 My Little Pony: Equestria Girls – Legenda Everfree Bulk Biceps (część kwestii) Michael Dobson
2016 Scooby-Doo! i WWE: Potworny wyścig Narrator reklam
2016 Sekretne życie zwierzaków domowych
2017 Przygody Ichaboda i Pana Ropucha

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2007 Fineasz i Ferb
2010 Batman: Odważni i bezwzględni Aquaman (odc. 3, 9, 14, 24-25) John DiMaggio
2011 Generator Rex Gniew (odc. 51) John DiMaggio
  • Gharun Set (odc. 44)
  • Durango (odc. 56)
2014 Wujcio Dobra Rada
2015 Między nami, misiami
2015 Transformers: Robots in Disguise Underbite
Slicedice
2016 Archer Król kanibali Keone Young
  • Lekarz (odc. 39)
  • Tirowiec (odc. 40)
  • Ambasador Albanii (odc. 43)
  • Strażnik graniczny (odc. 44)
  • Gwardzista szwajcarski (odc. 47)
2017 Big Mouth Gremlin (odc. 20)
2017 OK K.O.! Po prostu walcz Bell Beefer Michael Leon Wooley
2017 Star Wars: Siły przeznaczenia Szturmowiec
2017 The Seven Deadly Sins Golgius Cho
  • Dogedo
  • Zhivago
2017 Zaplątani: Serial
2018 Claude Lord Ryszard Flanka
2018 Dragon Ball Super Pirina Hisao Egawa
  • Duplikat Grylla
  • Anilaza
  • Koichiarator
2018 Rozczarowani
2018 Super Drags Janjão
2019 Banda Beti Bob


Linki zewnętrzne

Advertisement