FANDOMMichał Wojciech Zabłocki (ur. 23 września 1964 roku w Warszawie) – polski poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser teledysków. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Akademii Fonograficznej ZPAV.

Życiorys

Prywatnie jest synem Wojciecha Zabłockiego, architekta, i Aliny Janowskiej, aktorki.

Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1987) oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1992). Od 1987 współpracował z kabaretem „Piwnica pod Baranami”, przede wszystkim z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Jackiem Wójcickim. Jego teksty śpiewa także Czesław Mozil (albumy „Debiut” i „Księga emigrantów”) i wielu innych artystów. Zadebiutował w 1982 roku publikacją trzech wierszy w czasopiśmie „Radar”. Wydał kilkanaście tomików wierszy.

Wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski juniorów w szermierce indywidualnie i drużynowo (szabla), zajął szóste miejsce na Mistrzostwach Świata juniorów w Leningradzie (1984).

Jest pomysłodawcą i realizatorem serii poetyckich działań medialnych znanych pod nazwą „Multipoezja”: Projekcji wierszy na murach domów przy ul. Brackiej 2 w Krakowie, Wierszy chodnikowych i wielu innych. W 2010 roku stworzył międzynarodowy serwis internetowy według własnego pomysłu Emultipoetry.eu.

Laureat plebiscytu Muzycznej Jedynki w kategorii najlepszy tekst roku 1993 za piosenki „Cichosza” Grzegorza Turnaua i „Zaklinanie czarowanie” Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu Anny Szałapak. Wspólnie z Agnieszką Chrzanowską laureat brązowego Wawrzynu Olimpijskiego za koncert i album „Ogień olimpijski”. Nominowany do nagrody Fryderyk 1994 za teledysk do piosenki „Cichosza” Grzegorza Turnaua. W marcu 2018 roku został uhonorowany Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za tom wierszy Janowska.

Prowadzi warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W 1978 roku w serialu Rodzina Leśniewskich wystąpił w czterech odcinkach jako Krzysiek, kolega Leszka.

W 1987 roku wystąpił w serialu dokumentalnym pt. Biała broń, w którym wykonywał sekwencje pojedynków ze swoim ojcem.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Twórca dubbingu

Seriale

Rok Tytuł Funkcja Studio
2019 Dumbo Tekst piosenki „Skarbie mój” SDI Media Polska

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.