FANDOMMichał Żurawski (ur. 2 lipca 1979 roku w Zabrzu) – polski aktor teatralny i filmowy.

Życiorys

Ma młodszego brata Piotra, który też jest aktorem. Rodzina jego matki pochodzi ze Śląska, a ojca – z Kresów.

Jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie (1994–1998). Jego talent aktorski ujawnił się w trakcie nauki w liceum podczas organizowanego corocznie Tygodnia Kulturalnego (inscenizacje przedstawień teatralnych, kabarety przygotowywane przez uczniów). Choć planował studiowanie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ostatecznie podjął studia w Akademii Teatralnej w Warszawie, które ukończył w 2002 roku.

Zadebiutował na ekranie w 2002 rolą epizodyczną w serialu Na dobre i na złe. W kolejnych latach grał epizodyczne lub drugoplanowe role w popularnych serialach telewizyjnych, takich jak Samo Życie, Na Wspólnej, Kryminalni, Egzamin z życia, Ojciec Mateusz i Strażacy. Do jego większych ról filmowych można zaliczyć grę w produkcjach: W ciemności (2011), Kac Wawa (2011), Jeziorak, Miasto 44 (2014), Karbala (2015) i Jestem mordercą (2016).

W 2016 wziął udział w pierwszej edycji programu Azja Express, emitowanego w stacji TVN. Do programu zaprosił Ludwika Borkowskiego, z którym ostatecznie wygrał tę edycję.

Życie prywatne

10 kwietnia 2010 zawarł związek małżeński z aktorką Romą Gąsiorowską, którą poznał w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Wraz z nią ma dwójkę dzieci: syna Klemensa i córkę Jadwigę. Ma też syna Leona z poprzedniego związku.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2017 Thor: Ragnarok Korg Taika Waititi (głos)
Michał Żurawski - Ragnarok
2018 Han Solo: Gwiezdne wojny – Historie Lando Calrissian Donald Glover
Michał Żurawski - Han Solo
2019 Avengers: Koniec gry Korg Taika Waititi (głos)
2019 Czarownica 2 Percival David Gyasi

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.