FANDOMMia Wasikowska (ur. 14 października 1989 roku w Canberze) – australijska aktorka pochodzenia polskiego.

Życiorys

Młodość

Mia urodziła się i dorastała w stolicy Australii – Canberze. Jej matka, Marzena Wasikowska – z zawodu fotograf – pochodzi z Polski, natomiast jej ojciec, John Reid jest australijskim fotografem i kolażystą. Mia jest drugim z trojga dzieci – ma starszą siostrę i młodszego brata. W 1998 roku, kiedy miała 8 lat, Wasikowska i jej rodzina mieszkała w Szczecinie przez prawie rok. Od czasu do czasu aktorka odwiedza Polskę. W wolnym czasie jest zapalonym fotografem.

Wasikowska trenowała balet od 9 do 15 roku życia. Przez dwa lata tego okresu treningi trwały aż 35 godzin tygodniowo. Jednak w wieku 14 lat odwróciła się od baletu. Powiedziała: „zbyt dużą wagę przywiązywano do zdobywania fizycznej perfekcji, moje nastawienie stało się wtedy negatywne – twoje poczucie własnej wartości może w takiej sytuacji po prostu upaść”.

Kariera

Stała się popularna dzięki roli Sophie w amerykańskim serialu telewizyjnym Terapia. Po nim podjęła próbę w filmach zza oceanu. Seria mniejszych ról poprowadziła ją do pojawienia się w dziełach Tima Burtona Alicja w Krainie Czarów (główna rola), oraz w adaptacji Cary'ego Fukunagi Jane Eyre (2011). W tych dwóch filmach wcieliła się w postać tytułową. Za rolę w filmie Wieczorne słońce została nominowana do Independent Spirit Awards 2009.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2010 Alicja w krainie czarów Alicja Kingsleigh Marta Wierzbicka
Marta Wierzbicka - AwKC2010
2016 Alicja po drugiej stronie lustra
Marta Wierzbicka - APDSL

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.