FANDOM


Miłość i wojna (ang. In Love and War) – amerykański biograficzny melodramat wojenny z 1996 roku w reżyserii Richarda Attenborough, zrealizowany na podstawie powieści Hemingway in Love and War autorstwa Henry’ego Villarda i Jamesa Nagela. Dubbing do filmu zlecony został w latach 90. przez Canal+, który jako jedyny emitował go w takiej wersji. Premiera wersji z dubbingiem miała miejsce na antenie stacji 4 grudnia 1998 roku.

Fabuła

Oparta na faktach opowieść o wojennych przygodach i pierwszej, młodzieńczej miłości Ernesta Hemingwaya, w reżyserii specjalisty od biografii wielkich postaci sir Richarda Attenborough.

Bohaterem filmu Attenborough jest jeden z największych amerykańskich pisarzy XX wieku, Ernest Hemingway. Brytyjski reżyser cofa się jednak do czasów, w których przyszły autor Komu bije dzwon był jeszcze nikomu nieznanym młodym człowiekiem, który swoje sukcesy literackie miał dopiero przed sobą. Pod koniec I wojny światowej osiemnastoletni Hemingway wyjechał do Europy na front jako ochotnik. Młody człowiek traktował swój udział w wojnie jako wspaniałą męską przygodę. Trafił do Italii, gdzie toczyły się zacięte walki z armią austriacką. Podczas jednej z pierwszych bitew, w których miał okazję wziąć udział, został ranny. Obrażania okazały się poważne, lekarze chcieli amputować Hemingwayowi nogę. Na szczęście w szpitalu polowym, w którym leżał młody Amerykanin, znalazła się Agnes von Kurowsky (Sandra Bullock), 26-letnia wolontariuszka Czerwonego Krzyża. Dzięki jej troskliwej opiece nogę Ernesta udało się uratować. Podczas długiej rekonwalescencji pomiędzy młodziutkim Hemingwayem i Agnes von Kurowsky narodziło się gorące uczucie.

Przygoda na froncie włoskim w 1918 była jednym ze słabiej znanych epizodów w burzliwej biografii Ernesta Hemingwaya. O romansie pisarza z siostrą Czerwonego Krzyża Agnes von Kurowsky zrobiło się głośno dopiero po śmierci tej ostatniej w 1980. Opublikowano wówczas młodzieńcze listy miłosne Hemingwaya; przy okazji okazało się, że to właśnie von Kurowsky była pierwowzorem postaci Catherine z wielkiej hemingwayowskiej powieści Pożegnanie z bronią.

Miłość i wojna była kolejnym filmem biograficznym w dorobku cenionego brytyjskiego aktora i reżysera sir Richarda Attenborough. Przed opowieścią o Hemingwayu filmowiec ten zrealizował między innymi obrazy poświęcone C. S. Lewisowi, Charlesowi Chaplinowi, południowoafrykańskiemu działaczowi antyapartheidowemu Stevenowi Biko, a przede wszystkim wielkiemu indyjskiemu przywódcy Gandhiemu – ten ostatni film uważany jest do dziś za najwybitniejsze dokonanie w karierze Attenborough. W Miłości i wojnie sędziwy reżyser zaskoczył krytyków śmiałymi decyzjami dotyczącymi obsady – role Hemingwaya i von Kurowsky powierzył Chrisowi O’Donnellowi i Sandrze Bullock, młodym amerykańskim aktorom, kojarzonym przede wszystkim z hollywoodzkim kinem rozrywkowym.
Źródło opisu: Ale kino+

Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Paweł Galia Reżyseria
Maria Etienne Dialogi
Hanna Makowska Dźwięk i montaż
Elżbieta Araszkiewicz Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Beata Ścibakówna Agnes von Kurowsky Sandra Bullock
Bartosz Opania Ernest Hemingway Chris O’Donnell
Rafał Królikowski Henry Villard Mackenzie Astin
Jan Englert Domenico Caracciolo Emilio Bonucci
Barbara Bursztynowicz Elsie „Mac” MacDonald Ingrid Lacey
Maria Pakulnis Katherine de Long Tara Hugo
Wojciech Malajkat Tom Burnside Colin Stinton
W pozostałych rolach
Tomasz Bednarek
Jarosław Boberek
Małgorzata Kaczmarska
Artur Kaczmarski
Elżbieta Kijowska-Rozen
Elżbieta Kopocińska
Jacek Kopczyński
Wiesław Machowski
Jerzy Molga
Piotr Serafiński
Ewa Serwa-Galia
Giancarlo Simoncini
Jolanta Wilk

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.