FANDOM


Matylda (ang. Matilda) – amerykański film familijny z 1996 roku w reżyserii Danny'ego DeVito, oparty na kanwie powieści Roalda Dahla pod tym samym tytułem.

Dubbing do filmu został zlecony przez Syrena Entertainment Group, na potrzeby dystrybucji kinowej. Wydaniu na kasety video oraz emisjom w większości stacji telewizyjnych towarzyszyła wersja lektorska. Obecnie film z dubbingiem jest dostępny w serwisie Netflix, tę samą wersję emituje od 1 czerwca 2017 roku Paramount Channel.

Fabuła

Matylda od najmłodszych lat jest bardzo inteligentną dziewczynką. Molem książkowym, który nie cierpi telewizji. Całkowitym przeciwieństwem swoich rodziców, którzy nie widzą w niej potencjału. Oni i rodzeństwo traktują ją jak piąte koło u wozu. Zabraniają czytać, gdyż sami tego nie lubią. Matylda potajemnie chodzi do biblioteki. Psoci w domu mszcząc się za złe traktowanie. Ojciec jest handlarzem używanymi samochodami, który oszukuje klientów. Jednym z nich jest Agatha Trunchbull, dyrektorka szkoły do której posłano Matyldę. Traktuje ona uczniów jak śmieci, zabraniając wszystkiego co sprawia radość. Powoli Matylda odkrywa, że im bardziej na kogoś się gniewa, wzrastają jej zdolności telekinetyczne, za pomocą których się mści. Tak zepsuła telewizor, gdy próbowano ją zmusić do oglądania. Później, może je okazać spontanicznie. Zaprzyjaźnia się z nauczycielką, Jennifer Honey która jest przeciwieństwem dyrektorki. Chce posłać Matyldę do klasy dla starszych dzieci z racji jej inteligencji, ale wszyscy to torpedują. Z czasem zdradza jej trudną relację i pokrewieństwo z szefową. Sprytem i telekinezą odzyskują to z czego Agatha ją obrabowała.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Master Film Realizacja nagrań
Maria Horodecka Reżyseria, dialogi
Dorota Błaszczak Dźwięk
Michał Przybył Montaż
Adam Wieluński Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Anna Kowal Matylda Piołun Mara Wilson
Barbara Bursztynowicz Pani Miodek Embeth Davidtz
Adam Ferency Harry Piołun Danny DeVito
Narrator Danny DeVito
Mirosława Nyckowska Pani Piołun Rhea Perlman
Teresa Lipowska Agata Pałka Pam Ferris
Michał Piołun Brian Levinsonn
W pozostałych rolach
Włodzimierz Bednarski Agent Bill Tracey Walter
Jan Kulczycki Agent Bob Paul Reubens
Agnieszka Matynia Lawenda Kiami Davael
Zbigniew Suszyński Gospodarz teleturnieju Jon Lovitz
Jacek Wolszczak Brzuś
Miriam Aleksandrowicz
Rafał Bańkowski
Grzegorz Drojewski
Aleksandra Malska
Krzysztof Pietrzak
Aleksandra Rojewska

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.