FANDOMMateusz Banasiuk (ur. 21 września 1985 w Warszawie) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Życiorys

Jest synem aktora Stanisława Banasiuka. W 2009 roku ukończył Wyższą Szkołę Filmową w Warszawie. Następnie ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2011).

Telewidzom znany jest głównie jako Radek z serialu obyczajowego Polsatu Pierwsza miłość. W opartym na faktach filmie Cisza zagrał jednego z tragicznie zmarłych podczas lawiny w 2003 roku licealistów. Ważnym momentem w jego karierze była główna rola geja Kuby w głośnym filmie Płynące wieżowce.

Od 5 września do 31 października 2014 brał udział w drugiej emitowanej przez telewizję Polsat edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Hanna Żudziewicz. Para odpadła w odcinku ćwierćfinałowym, zajmując ostatecznie czwarte miejsce.

W 2015, wraz z Rafałem Żukowskim, Pawłem Paszczykiem i Bilguunem Ariunbaatarem założył zespół rockowy Lavina, w którym gra na perkusji.

Od 3 września do 19 listopada 2016 brał udział w szóstej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo, emitowanego w telewizji Polsat. Zajął ostatnie, ósme miejsce. Za wygraną czwartego odcinka otrzymał czek w wysokości 10 tys. złotych, który przeznaczył na rzecz fundacji „Warszawskie Hospicjum dla Dzieci”. Banasiuk jako jedyny uczestnik w historii show nigdy nie dostał 10 punktów od żadnego z jurorów.

Aktor interesuje się także pływaniem. Wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Polski Aktorów w Pływaniu. Umiejętności te wykorzystał także w filmie Płynące wieżowce.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2014 Szwindel Griffin Bing Noah Crawford
MateuszBanasiuk Szwindel

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2014 Odlotowe agentki! Film Tad Emmanuel Garijo

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2016 Magi: Adventure of Sinbad Mystras Wataru Hatano


Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.