Martin Freeman (ur. 8 września 1971 w Aldershot, Wielka Brytania) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys

Martin Freeman urodził się w Aldershot, w Hampshire, jako najmłodszy z pięciorga dzieci. Jego ojciec, Geoffrey – oficer marynarki, i jego matka rozeszli się, gdy Freeman był dzieckiem. Kiedy miał dziesięć lat, jego ojciec zmarł na zawał serca. Freeman został wychowany w rodzinie katolickiej. Choć jego rodzina nie była ortodoksyjna w swoich praktykach, jego religia miała na niego ogromny wpływ. Jako dziecko Freeman był astmatykiem i musiał przejść operację stawu biodrowego, ze względu na „kłopotliwą” nogę. Uczęszczał do Salezjańskiej (katolickiej) państwowej szkoły średniej w Chertsey przed rozpoczęciem nauki w Central School of Speech and Drama w Londynie.

W edycji programu Who Do You Think You Are? wyemitowanego 19 sierpnia 2009 r., odkrył, że jego dziadek, Leonard Freeman, był lekarzem i po rozpoczęciu II wojny światowej zginął kilka dni przed ewakuacją Dunkierki.

Znany głównie z ról w serialu BBC The Office, gdzie wcielił się w postać Tima Canterbury’ego, oraz Arthura Denta w adaptacji powieści Autostopem przez Galaktykę Douglasa Adamsa oraz doktora Watsona w serialu Sherlock opartym na twórczości Arthura Conana Doyle’a. Został wybrany jako odtwórca roli Bilbo Bagginsa w filmie Hobbit w reżyserii Petera Jacksona – trzyczęściowej adaptacji powieści J.R.R. Tolkiena.

W 2011 roku Freeman zdobył nagrodę BAFTA w kategorii Najlepszy drugoplanowy aktor telewizyjny za rolę w serialu Sherlock.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2012 Hobbit: Niezwykła podróż Bilbo Baggins Waldemar Barwiński
2013 Hobbit: Pustkowie Smauga
2014 Hobbit: Bitwa pięciu armii
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów Everett K. Ross
2018 Czarna Pantera

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.