FANDOMMargot Elise Robbie (ur. 2 lipca 1990 roku w Dalby) – australijska aktorka.

Życiorys

Wczesne lata

Ma trójkę rodzeństwa: starszą siostrę Anyę, starszego brata Lachlana oraz młodszego brata Camerona. Całe rodzeństwo zostało samotnie wychowane przez matkę – Sarie Kessler. Aktorka dorastała na farmie swoich dziadków, mimo to w wieku 16 lat musiała wielokrotnie podejmować jednocześnie kilka prac. Pracowała m.in. w: aptece, biurze, magazynie czy cateringu. W wieku 17 lat znalazła agenta i przeprowadziła się do Melbourne próbując swoich sił w aktorstwie, tam właśnie podjęła się pracy w Subwayu, gdzie była „artystą kanapkowym”.

Kariera

Pierwszymi rolami Robbie, były epizodyczne występy w serialach. W 2008 roku pojawiła się w serialach City Homicide oraz Review with Myles Barlow. W tym samym roku pojawiła się w dwóch odcinkach serialu Księżniczka z Krainy Słoni, jednak nie została wymieniona w czołówce. Vigilante był pierwszym filmem w dorobku aktorki. Kolejnym niskobudżetowym filmem, był thriller I.C.U., w którym Margot zagrała główną rolę. Dopiero rolą w serialu Sąsiedzi dała poznać się większej ilości widzów, ponieważ w rolę Donny wcielała się około 4 lata (2008–2011). Po zakończeniu zdjęć do Sąsiadów, dołączyła do obsady serialu Pan Am, gdzie grała u boku Christiny Ricci. Początkowo Robbie brała udział w castingu do nowej wersji serialu Aniołki Charliego, jednak producenci zaproponowali jej rolę właśnie w Pan Am. Serial został zdjęty z anteny po pierwszym sezonie z powodu niskiej oglądalności, pomimo tego zebrał pozytywne recenzje krytyków.

2013 rok okazał się wielkim sukcesem dla Robbie. We wrześniu do kin weszła komedia romantyczna Czas na miłość. Margot wystąpiła u boku Rachel McAdams oraz Domhnalla Gleesona, wcielając się w postać Charlotte. W grudniu ukazał się kolejny film Martina Scorsese – Wilk z Wall Street. Do roli Naomi Lapaglia były brane pod uwagę Blake Lively i Rosie Huntington-Whiteley, jednak casting wygrała Margot. Pomimo głównej roli Leonardo DiCaprio, Robbie zebrała wiele pozytywnych opinii. Wcielając się w drugą żonę bohatera granego przez DiCaprio, pojawiła się w kilku odważnych scenach. Jak sama przyznała przed sceną seksu z Leonardo DiCaprio, wypiła trzy kolejki tequili, aby dodać sobie pewności. Film na całym świecie zarobił prawie 400 milionów dolarów i przyniósł wiele nominacji do prestiżowych nagród, m.in. Oscarów czy Złotych Globów.

Kolejny film z Robbie pojawił się w 2015 roku. W Suite Francaise wystąpiła u boku Michelle Williams i Kristin Scott Thomas. Kolejny w dorobku, był film Z jak Zachariasz, gdzie Robbie zagrała główną rolę. Film zebrał pozytywne opinie krytyków, wyszczególniając bardzo dobrą rolę Margot Robbie. W tym samym roku odbyła się premiera filmu Focus opowiadającego o profesjonalnym oszuście, który zaczyna uczyć fachu młodą dziewczynę. Scenariusz został napisany z myślą o Ryanie Goslingu i Emmie Stone, jednak oboje odrzucili propozycję zagrania w filmie. Główne role otrzymali zatem Will Smith i Margot Robbie. Film otrzymał przeciętne recenzje głównie z powodu fabuły, jednak krytycy pozytywnie ocenili grę aktorską Robbie i Smitha. W filmie „The Big Short” Margot zagrała gościnnie samą siebie.

2016 rok rozpoczął się dla Robbie premierą filmu Whiskey Tango Foxtrot, gdzie wystąpiła wraz z Tiną Fey, Martinem Freemanem i Billy Bob Thorntonem. W tym samym roku, w kinach pojawiły się jeszcze dwa filmy z udziałem Robbie. Pod koniec czerwca w kinach pojawił się Tarzan: Legenda, gdzie aktorka wcieli się w ukochaną Tarzana – Jane Clayton. Najbardziej oczekiwaną premierą roku, był film z uniwersum DC Comics – Legion samobójców. Widowisko z plejadą gwiazd światową premierą miało 3 sierpnia 2016 roku. Margot pojawiła się w filmie, jako Harley Quinn, czyli dziewczyna Jokera. Film zarobił ponad 745 milionów dolarów przy budżecie 175 milionów dolarów. Pomimo sukcesu kasowego, Legion samobójców zebrał słabe oceny krytyków, którzy za mocne strony filmu uznali jedynie obsadę i sceny humorystyczne.

Życie prywatne

Od 2013 roku partnerem życiowym Robbie jest Tom Ackerley.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2008 Księżniczka z Krainy Słoni Anna Agnieszka Judycka
2016 Legion Samobójców Harley Quinn Anna Smołowik
Anna Smołowik - Legion Samobójców
2016 Tarzan: Legenda Jane Clayton Anna Terpiłowska
Anna Terpiłowska - TLegenda
2018 Piotruś Królik Kłapcia (głos) Marta Dobecka

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie Legionu Samobójców aktorka dubbingowana była przez Martę Dobecką.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.