Disambig.png W Encyklopedii polskiego dubbingu znajduje się więcej haseł o podobnej nazwie. Zobacz też: Marek Włodarczyk (ur. 1974).


Marek Roman Włodarczyk lepiej znany jako Marek Włodarczyk (ur. 6 października 1954 w Łodzi) – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

Życiorys

Urodził się w Łodzi. Już od dzieciństwa pasjonował się kinem, podglądając filmy przez dziurę w ścianie z salą projekcyjną, która sąsiadowała z jego rodzinnym domem. W 1977 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiTv w Łodzi. Na studiach zagrał w filmie reklamowym. Zdjęcia kręcono na Mazurach. Poznał tam niemieckiego operatora, który zaprosił go do Berlina.

Kariera

Jego pierwsza wizyta w Berlinie Zachodnim miała miejsce w 1977 roku. Rok później zadebiutował na dużym ekranie w dwóch filmach: Sowizdrzał świętokrzyski (1978) u boku Beaty Tyszkiewicz i Wesela nie będzie (1978) jako Antek. W 1980 występował w teatrach: Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i im. Stefana Jaracza w Łodzi. Pojawił się potem w filmie psychologicznym Karabiny (1981) z Ignacym Gogolewskim w roli głównej. Mając trzymiesięczną przerwę w teatrze, pojechał w roku 1981 do Berlina.

Od 1 stycznia 1982 dostał angaż w Teatrze Narodowym w Warszawie, ale gdy zaczął się stan wojenny, pozostał w Berlinie. Język poznawał rozmawiając ze znajomymi i na krótkim kursie. Dorabiał przez półtora roku w warsztacie samochodowym jako mechanik.

Ostatecznie osiedlił się w Niemczech, gdzie kontynuował aktorską karierę grając przede wszystkim w filmach telewizyjnych i serialach. W 1983 roku zadebiutował w teatrze. Przez dziesięć lat z powodzeniem występował na deskach teatrów w Hamburgu, Berlinie i Monachium. Był wykładowcą na uniwersytecie w Berlinie i Strasburgu, gdzie uczył młodzież sztuki aktorskiej.

Po sukcesie roli komisarza Adama Zawady w serialu TVN Kryminalni (2004–2008), zdecydował o powrocie do Polski.

W 2008 brał udział w VIII edycji programu Taniec z Gwiazdami, emitowanego w telewizji TVN. Jego partnerką była Kamila Kajak-Mosejcuk. Odpadł 26 października 2008 r. i ostatecznie zajął 7. miejsce na 14 możliwych.

Od 14 lutego 2017 do 18 kwietnia 2017 brał udział w programie Agent - Gwiazdy emitowanym w telewizji TVN, w którym zajął 5 miejsce.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2006 Dreamfall: The Longest Journey Manny Chavez Javier Fernandez

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.