FANDOM
Marek Perepeczko (ur. 3 kwietnia 1942 w Warszawie, zm. 16 listopada 2005 w Częstochowie) – polski aktor teatralny i filmowy, występował w roli Janosika w polskim serialu telewizyjnym pt. Janosik.

Życiorys

W młodości chciał zostać architektem, ale ostatecznie zdecydował się na aktorstwo. Na początku lat 60. występował w Studiu Poetyckim Andrzeja Konica w TVP i w Teatrze Klasycznym. W 1965 roku ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W tym samym roku zadebiutował na scenie teatralnej i w filmie. W filmie były to Popioły w reżyserii Andrzeja Wajdy. Cztery lata później wystąpił w Panu Wołodyjowskim w reżyserii Jerzego Hoffmana, gdzie zagrał postać Adama Nowowiejskiego. Wielką sympatię widzów zdobył dzięki roli tytułowego bohatera serialu Janosik (1973) w reżyserii Jerzego Passendorfera, gdzie ze względu na warunki fizyczne obsadzono go w roli zbójnika.

W latach 80. przebywał poza granicami Polski – wyjechał do Australii, gdzie prowadził amatorskie kluby literacko-teatralne i założył Tymczasowe Towarzystwo Miłośników Teatru im. Witkacego. Przez ponad 15 lat nie występował na polskich scenach teatralnych, ani przed kamerami. Powrócił do kraju po zmianach politycznych w Polsce w 1989 roku. W latach 1997-2003 był aktorem i dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Wcześniej występował w warszawskich teatrach: Klasycznym i Komedia. W latach 1970-1977 był dyrektorem tego teatru. Pod koniec lat 90. powrócił do serialu – zagrał postać komendanta posterunku nadkomisarza Władysława Słoika w sitcomie pt. 13 posterunek w reżyserii Macieja Ślesickiego (1997-1998), a także w drugiej jego części z 2000 roku. Tuż przed śmiercią przygotowywał spektakl pt. Dwie morgi utrapienia w teatrze w Czeskim Cieszynie.

W swojej karierze aktorskiej udanie śpiewał (np. repertuar Władimira Wysockiego).

Zmarł nagle i bezpotomnie na zawał serca w swoim mieszkaniu w Częstochowie. Urna z prochami aktora została złożona 28 listopada 2005 roku na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 141, rząd 5, miejsce 9). 31 października 2014 roku w Częstochowie przy al. Najświętszej Maryi Panny została odsłonięta ławeczka Marka Perepeczki.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 Baldur’s Gate II: Cienie Amn Keldorn Firecam Roger Jackson
Marek Perepeczko - BG2 (Keldorn)
Filozof #1 w Targowie
Marek Perepeczko - BG2 (Filozof 1)
2001 Baldur’s Gate II: Tron Bhaala Keldorn Firecam Roger Jackson
Marek Perepeczko - BG2 TB


Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.