FANDOMMarcin Wortmann‏‎ (ur. 1 stycznia 1980 roku) – aktor musicalowy, wokalista jazzowy, kierownik muzyczny, pedagog śpiewu.

Życiorys

Jest doktorantem na wydziale wokalno-aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2013 ukończył z wyróżnieniem studia II-go stopnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskując tytuł magistra sztuki na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego. Ukończył Policealne Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie pani prof. Izabeli Zając na wydziale wokalistyki jazzowej. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Oskara Kolberga w Radomiu; wydział instrumentalny - specjalizacja skrzypce.

Swój debiut sceniczny miał w 2000 roku na scenie Teatru Muzycznego ROMA grając w premierowej obsadzie musicalu „Miss Saigon”. Prowadzi współpracę z teatrem do dnia dzisiejszego. W roku 2002 zaczął swoją przygodę z tańcem szkoląc swoje umiejętności u wielu znanych choreografów w Polsce i za granicą m.in. u Stephana Reynoldsa, Thierry'ego Vergera, Anthony'ego Keya, Piotra Jagielskiego, Anny Godowskiej, Alasana Wata.

Od roku 2007 współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni gdzie zagrał rolę Schlomo Metzenbauma w premierowej obsadzie musicalu Fame w reżyserii Jarosława Stańka. W październiku 2008 roku wystąpił w roli Mike'a w wystawianej przez Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu polskiej prapremierze musicalu A Chorus Line w reż. Mitzi Hamilton, który był oryginalnym przeniesieniem broadwayowskiej wersji musicalu.

W maju 2012 roku jako śpiewak operowy zadebiutował na scenie kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie w roli Spodka w operze Beniamina Brittena Sen nocy letniej. Przez cały czas kształci swój warsztat wokalny i taneczny pod okiem polskich i zagranicznych pedagogów. Brał udział w dwóch konkursach wokalnych: III Międzynarodowym Konkursie im. Giulio Perottiego w Ueckermunde i II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie Zdroju.

Od wielu lat jest wykładowcą i kierownikiem muzycznym Warsztatowej Akademii Musicalowej w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w zakresie emisji głosu i prowadzenia zespołów wokalnych. Warsztatowa Akademia musicalowa organizuje swoje koncerty w Teatrze Muzycznym Roma, Teatrze Żydowskim, Teatrze Kwadrat, Hali Torwar wspierając swoimi działaniami organizacje, które skupiają się na pomocy innym dzieciom np. Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jego uczniowie to obecni studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, Akademii Teatralnych w Łodzi, Krakowie, Warszawie oraz wydziału wokalnego Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest także kierownikiem muzycznym w studio nagraniowym Rewers.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Czarodzieje z Waverly Place Dean Moriarty Daniel Samonas
Marcin Wotmann CzWP (Dean)
2010 Powodzenia, Charlie! Emmett Heglin (pierwsze odcinki) Micah Williams
Marcin Wotmann Powodzenia Cahrlie (Emmet)

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2009 Wyprawa po magiczne serce Billy Świerszcz
Wyprawa po Magiczne serce M.Wortmann (Billy Świerszcz)
Gwary
Wyprawa po Magiczne serce nw (Gwary)

Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2009 Wyprawa po magiczne serce Wykonanie piosenek
Wyprawa po Magiczne serce M.Wortmann (Piosenki)
2018 Mary Poppins powraca „Okładka łatwo cię może zwieść”, „Rozpal sobie iskrę życia”

Linki zewnętrzne