FANDOMMads Dittmann Mikkelsen (ur. 22 listopada 1965 roku w Østerbro, na obszarze Kopenhagi) – duński aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys

Urodził się jako młodszy syn aktora Henninga Mikkelsena (ur. 1938). Ma starszego brata Larsa (ur. 6 maja 1964), który został także aktorem. W 1996 roku ukończył Århus Theatre School. Zanim rozpoczął karierę aktorską, był przez osiem lat zawodowym tancerzem. Po występie w dwóch filmach krótkometrażowych – Café Hector (1996) i Blomsterfangen (1996), zadebiutował na dużym ekranie rolą Tonny'ego dealera narkotykowego-skina w dramacie kryminalnym Dealer (Pusher, 1996), który miał swoją kontynuację Dealer II – Krew na rękach (Pusher II, 2004) i przyniósł mu na festiwalu filmowym w Kopenhadze dwie duńskie nagrody – Bodil i Robert.

Po serii małych ról i epizodów, zyskał uznanie w takich filmach jak czarna komedia Błyskające światła (Blinkende lygter, 2000) i melodramat Raz na wozie, raz pod wozem (En Kort en lang, 2001). Za postać Nielsa w dramacie Księga Diny (I Am Dina, 2002) u boku Gérarda Depardieu i Christophera Ecclestona zdobył pozytywne recenzje, zarówno w swojej ojczyźnie jak i na arenie międzynarodowej. W Król Artur (King Arthur, 2004) z udziałem Clive’a Owena, Keiry Knightley, Tila Schweigera, Ioana Gruffudda i Hugh Dancy pojawił się jako rycerz króla Artura – Tristan. Wziął udział w reklamie kolekcji ubrań H&M. W czarnej komedii Jabłka Adama (Adams æbler, 2005) zagrał ekscentrycznego pastora Ivana. Światową sławę zawdzięcza kreacji Le Chiffre, hazardzisty działającego na zlecenie terrorystów w filmie Casino Royale (2006).

Życie prywatne

Od 1987 roku spotykał się z choreograf Hanne Jacobsen (ur. 13 stycznia 1961), którą poślubił w dniu 2 grudnia 2000. Mają dwoje dzieci: córkę Violę i syna Carla.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
Filmy i seriale fabularne
2016 Doktor Strange Kaecilius Robert Więckiewicz
Robert Więckiewicz - Strange
2016 Łotr 1: Gwiezdne wojny – Historie Galen Erso Robert Więckiewicz
Robert Więckiewicz - Łotr1
Gry komputerowe
2008 Quantum of Solace Le Chiffre Jacek Lenartowicz
Jacek Lenartowicz - QOS
2019 Death Stranding Clifford Unger Tomasz Dedek
Tomasz Dedek - Death Stranding

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.