FANDOMMałgorzata Foremniak (ur. 8 stycznia 1967 roku w Radomiu) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, a także osobowość telewizyjna.

Życiorys

Urodziła się w Radomiu, ale wychowała się w Jedlińsku. Absolwentka VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W 1989 r. ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Debiutowała w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Łodzi, gdzie występowała do 1992 roku.

W latach 1993–1999 związana była z warszawskim Teatrem Kwadrat, gdzie grała u boku Jana Kobuszewskiego, Wojciecha Pokory, Stanisławy Celińskiej. Kilkakrotnie też pojawiała się w przedstawieniach Teatru Telewizji: Cylinder (1990), Idź za brzeg, widać ogień (1995), Kto ty jesteś (1998). Na dużym ekranie zadebiutowała w 1990 roku rolą Małgorzaty uwodzącej Fausta (Bogusław Linda) w filmie Wojciecha Biedronia In flagranti.

Najbardziej znana z seriali: Bank nie z tej ziemi, Radio Romans, Matki, żony i kochanki, Tajemnica Sagali, Na dobre i na złe, Ekstradycja, Sława i chwała, I kto tu rządzi?. Występowała również w filmach, takich jak: Quo vadis, Pitbull czy Och, Karol 2. Ponadto, zajmuje się dubbingiem; jej głosem mówiła, m.in. tytułowa Indianka z animacji Walta Disneya Pocahontas.

Życie prywatne

Dwukrotnie zamężna. Z pierwszego małżeństwa z Tomaszem Jędruszczakiem, ma córkę Aleksandrę. Jej pierwszy mąż zginął w wypadku samochodowym pod Białobrzegami 4 maja 2005 roku. Wraz z drugim mężem, Waldemarem Dzikim, ma dwójkę adoptowanych dzieci (rozwód 2011).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2004 Looney Tunes znowu w akcji Kate Jenna Elfman
Małgorzata Foremniak - LTZWA

Gry

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2006 Heroes of Might and Magic V Izabela
Małgorzata Foremniak - HOMMV

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1995 Pocahontas Pocahontas Irene Bedard

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1998 Teknoman Star Megumi Hayashibara

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.