FANDOM


Lobo - postać fikcyjna, galaktyczny łowca nagród, morderca, awanturnik i przez wiele innych postaci nazywany psychopatą. Został stworzony przez scenarzystę Rogera Slifera i rysownika komiksów Keitha Giffena i zadebiutował w czerwcowym wydaniu komiksu Omega Men vol.1 #3 w 1983 roku nakładem DC Comics. Popularność zdobył głównie w latach 90-tych, gdy doczekał się własnej serii komiksowej. Według twórców postać Lobo to brutalniejsza i o wiele bardziej bezwzględna odpowiedź na postać Wolverine'a stworzonej przez konkurencyjne wydawnictwo Marvel Comics.

Fikcyjna biografia

Lobo to niezrównoważony psychicznie kosmita - Czarnianin (w serialu Superman z 1996 roku Kolekcjoner mówi na niego Zarnianin), ostatni przedstawiciel swojej rasy, którą sam wyrżnął, a swoją planetę - Czarnię, puścił z dymem. Jedyną osobą jakiej nie zabił była jego nauczycielka. Lobo dokonał tej rzezi głównie po to, by galaktyczne zbiry traktowały go poważnie. Niestety Lobo zginął podczas swoich wojaży, ale po zesłaniu do piekła dokonał tam takiej masakry, że Szatan postanowił mu dać nieśmiertelność, by więcej go nie oglądać. Po tym zdarzeniu Lobo wytrwale pracował na reputację najlepszego łowcy głów w całej galaktyce. Podczas swoich przygód wielokrotnie nawiązywał kontakty z innymi znanymi postaciami z DC Comics. Supermanem, Batmanem czy nawet całą Ligą Sprawiedliwych. W serialach animowanych jego działania czasami nawet były pożyteczne dla bohaterów.

Jego imię w dialekcie Khund oznacza „tego kto pożera wnętrzności i to mu sprawia przyjemność”. Lobo jest przemądrzały, pyszałkowaty, wulgarny i ma bardzo wysokie mniemanie o sobie. W relacjach z kobietami jest do bólu obrzydliwy i odpychający. Na potrzeby seriali animowanych charakter Loba został trochę ugrzeczniony. O wiele mniej przeklina używając przy tym dość słabych obelg i mniej mniej brutalny. O ile w komiksach do walki używał haka i pistoletu, to w serial walczy głównie przy pomocy pięści. Jest to zrozumiałe, gdyż animacje są skierowane do widzów w wieku 12 lat, podczas gdy komiks był dostępny tylko dla osób pełnoletnich.

Polski dubbing

Rok Tytuł Głos Aktor Próbka
Gry komputerowe
2018 LEGO DC Super-Villains: Złoczyńcy Jakub Wieczorek David Sobolov
LEGO DC J.Wieczorek (Lobo)
Animacje
1998 Superman Jacek Mikołajczak Brad Garrett
SupermanTAS1996 Jacek Mikołajczak (LOBO)
Marek Lewandowski Brad Garrett
SupermanTAS1996 Marek Ladnowski (LOBO)
2002 Liga Sprawiedliwych Przemysław Nikiel David Sobolov
JUSTICE League Przemysław Nikiel (Lobo)
2014 Liga Młodych Piotr Gogol David Sobolov
YOUNG JUSTICE nie wiem (LOBO)
2017 Justice League Action Zbigniew Konopka (serial TV) John DiMaggio
JUSTICE League Action Zbigniew Konopka (LOBO)
Dariusz Odija (odcinki krótkometrażowe)
Justice League Action D.Odija (Lobo)

Linki zewnętrzne

  • Lobo w Superman Wikia
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.