Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Leszek Zduń (ur. w 1972 roku w Myślenicach) – polski aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.

Biografia

W teatrze zadebiutował 5 czerwca 1993 roku na scenie krakowskiego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w spektaklu Venezia, Venezia według książki Carlo Goldoniego w reżyserii Giovanniego Pampiglione, wcielił się w rolę Arlekina. W 1995 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Współpracował z teatrami warszawskimi: Twórczość Energia Niezależność, Narodowym, Och-Teatr, Polonia oraz ze Starym Teatrem i Teatrem im. Juliusza Słowackiego z Krakowa.

Prywatnie jest mężem aktorki Joanny Kwiatkowskiej-Zduń.

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2001 102 dalmatyńczyki Ewan Ben Crompton
2003 But Manitou Jeden z ludzi Santy Marii
2003 Mali agenci 2: Wyspa marzeń Gary Giggles Matt O'Leary
2003 Old School
2004 Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd Gary Giggles Matt O'Leary
  • Chłopak na arenie MegaMechów
  • Programersi
2004 RRRrrrr!!! Adam „Kędzior” Pierre-François Martin-Laval
2005 Gwiezdne jaja: Część I – Zemsta świrów Konsultant
Mistrz Nagi Maverick Quek
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa James Potter Robbie Jarvis
2010 Ostatni władca wiatru Książę Zuko Dev Patel
2012 Hobbit: Niezwykła podróż Lindir Bret McKenzie
2013 Życie Pi Żeglujący buddysta Bo-Chieh Wang
2014 Transformers: Wiek zagłady Analityk CIA Michael Collins
2014 Wojownicze żółwie ninja Dr O’Neil Paul Fitzgerald
2014 X-Men: Przeszłość, która nadejdzie Warpath Booboo Stewart
2015 Exodus: Bogowie i królowie Abiram Emun Elliott
2016 Dzień Niepodległości: Odrodzenie Głos w radiu
2016 Osobliwy dom pani Peregrine Pan Archer Philip Philmar
2016 X-Men: Apocalypse Milicjant
2017 Dziennik cwaniaczka: Droga przez mękę
2017 Logan: Wolverine Burt
2017 Zaklęcia w czasie Wiceminister Brewer Andrew Bering
2018 Deadpool 2 Pilot helikoptera Abiola Uthman
Głos skanera
2018 Predator Naukowiec Aaron Craven
Najemnik
2018 Tomb Raider Człowiek Mathiasa
2019 Rodzina od zaraz Dirk Gary Weeks

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2007 Było sobie porno Narrator
Daniel
2012 Przygody Sary Jane (teleTOON+)
2016 Backstage Francesco Gilles Chris Young
2016 Zoey 101 Pan Bender (odc. 44) Michael Blieden
Pan Conroy (odc. 33) Larry Sullivan

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2002 Bob budowniczy: Damy radę? Traktor
2003 Bob Budowniczy: Bob buduje park Traktor
2003 Julia: Podróż do przeszłości – Kolorowe lata 60. Rick Valesques
2003 Szymek czarodziej Chłopiec #2
Strażnik
2004 Batman: Sprawiedliwość ponad wszystko Dziennikarz
Narrator
2004 Świątynia pierwotnego zła Raimol
Jaer
2005 Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa Pan Tumnus
2006 Eragon
2006 Gothic 3 Wenzel
Drwal
2007 Assassin’s Creed Przechodnie
2007 Ratatuj Szczur
2007 The Settlers: Narodziny imperium Narrator
  • Ojciec dziewczynki
  • Żołnierz
2007 Wiedźmin Herold Leszek Zduń
  • Dziesiętnik zakonu
  • Dowódcy Komanda
  • Adam
  • Szaleniec
  • Knechci Płonącej Róży
  • Mieszczanin
  • Płatnerz
  • Wojownik Scoia’tael
  • Bębniarze
  • Mag Salamandry
2008 Brothers in Arms: Hell’s Highway Redwood
2008 Małpy w kosmosie Sierżant
2008 Mass Effect Chorban David Ley
  • Żołnierz Salarian
  • Oficer SOC
  • Niewolnik
  • Odźwierny
2009 Age of Conan: Hyborian Adventures Kapłan
2009 Colin McRae: DiRT 2 Hekiki Hentula David Menkin
2009 Dragon Age: Początek Matthias (Kamienny więzień) Jonny Rees
  • Tomas
  • Siostrzeniec Levia Drydena (Twierdza Strażnika)
  • Dowódca odziałów
  • Elfi uchodźca
  • Mag czeladnik
  • Posłaniec
  • Rabuś
  • Ranny żołnierz
  • Elfia męska dziwka w „Perle”
  • Rekrut
  • Człowiek o doświadczonym głosie
2009 Mój wymarzony chłopak: Kocha, nie kocha... Wymarzony chłopak
2010 Dragon Age: Początek – Przebudzenie Konstabl Aidan Adam Howden
  • Derren
  • Micah
  • Yuriah
2010 God of War: Duch Sparty Młody Kratos Antony del Rio
2010 Mass Effect 2 Horftin Josh Dean
  • Recepcjonista kliniki
  • Jonn Whitson
2010 StarCraft II: Wings of Liberty Kachinsky Jason Mardsen
  • Kierownik planu
  • Górnik

b

  • ERK (jednostka)
2010 The Saddle Club: Przygody w siodle Max
2011 Dance Central 2 Bodie
2011 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II James Potter Adrian Rawlins
2011 League of Legends Ezreal (stary głos) Kyle Hebert
  • Master Yi
  • Vladimir
  • Władca Krwi Vladimir
2011 MotorStorm: Apokalipsa Tyler Dominic Catrambone
2011 Test Drive Unlimited 2 Stuart Wintory
2011 Wiedźmin 2: Zabójcy królów Nazar Leszek Zduń
  • Strażnik
  • Zbrojni LaValettów
  • Elf
2012 Diablo III Theren Podróznik
  • Rabuś Grobowców
  • Argus Kolekcjoner
  • Ofiara w kokonie
  • Strażnik Twierdzy
  • Torturowana ofiara
  • Uchodźca
  • Zdesperowany mieszkaniec wioski
  • Poszukiwacz skarbów
  • Drian
  • Merhan
2012 Hitman: Rozgrzeszenie Robotnik
  • Kierowca
  • Gwary
2012 Józefinka: Londyńska zagadka Bobby
Gołębie
2012 Risen 2: Mroczne wody Nakutu
  • Koraka
  • Potaka
  • Asad
2012 Uncharted: Złota Otchłań Jason Dante Jason Spisak
2012 XCOM: Enemy Unknown William Thorne
  • Prezenter wiadomości
  • Soundset męski #12
2013 Disney Infinity Jack Sparrow Jared Butler
2013 Sly Cooper: Złodzieje w czasie Carny Jess Harnell
2013 StarCraft II: Heart of the Swarm Marine
SCV
2013 Wonderbook: Wędrówki z dinozaurami Narrator
2014 Hearthstone Anduin Wrynn (Kapłan) Josh Keaton
  • Anduin Wrynn (Żniwiarz Cieni)
  • Konfigurator gwiazd
2014 Twierdza: Krzyżowiec II Doradca #1
2015 Battlefield Hardline
2015 Dying Light Ahmed
2015 StarCraft II: Legacy of the Void ERK
2015 The Order: 1886 Brytyjski żołnierz
Funkcjonariusz policji
2015 Wiedźmin: Dziki Gon Pan Claytop Leszek Zduń
  • Doppler udający Chapelle’a
  • Członek bandy Nadludzi
  • Aktor
2015 Wiedźmin: Dziki Gon – Serca z kamienia Redańscy żołnierze Leszek Zduń
Pankracy Dziedzina Leszek Zduń
2016 Battlefield 1
2016 Call of Duty: Infinite Warfare Spiker
Żołnierz
2016 Dishonored 2 Cywile
Sprzedawca z doków
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Bala-Tik
2016 Might & Magic: Heroes VII – Trial by Fire Agbeth
2016 Wiedźmin: Dziki Gon – Krew i wino Bories di Salvaress Leszek Zduń
  • Hrabia de la Croix
  • Szlachcic w „Kuroliszku”
  • Właściciel przytułku
  • Właściciel winnicy
  • Hrabia Monnier
  • Szlachcice
2017 Diablo III: Przebudzenie nekromantów Ofiara rytuału
2017 StarCraft: Remastered ERK (jednostka) Glenn Stafford
2017 Star Wars: Battlefront II Rebelianci
2017 Uncharted: Zaginione dziedzictwo Asav Usman Ally
2018 FIFA 19 Reżyser na turnieju Tango League
Reżyser sesji zdjęciowej
2019 Days Gone Ace
  • Philips
  • Ocaleniec
2020 Legends of Runeterra Vladimir

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2002 Władca pierścieni Peregrin „Pippin” Took Dominic Guard
2003 Cicha noc
2003 Spirited Away: W krainie bogów Haku / Negihayami Kohaku Nushi Miyu Irino
2015 Przemieńcie się, Czarodziejki! Alan Keiichi Nanba
2015 Sailor Moon R: Czarodziejka z Księżyca – Film kinowy
2015 Sailor Moon S: Czarodziejka z Księżyca – Film kinowy Dziennikarz #3

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2002 Samuraj Jack Demongo Kevin Michael Richardson
  • Szef gangu
  • Pasażer
  • DJ na imprezie
2003 Shin-chan Chie Satō
Zamaskowany Muchacho Tesshō Genda
2005 Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster
2006 Ben 10 Benwilk Tara Strong
  • Dorosły Ben (odc. 28)
  • Elf Eryk (odc. 30)
  • Devlin (odc. 46)
2007 Fineasz i Ferb
2009 Niezwykłe przypadki Flapjacka Flapjack Thurop Van Orman
Piątaszek (odc. 9a) Scott Bullock
2011 Pora na przygodę! Marshall Lee Donald Glover
  • Henryk (odc. 30b)
  • Dr J (odc. 32b)
  • Clarence (odc. 39a)
  • Trami (odc. 53ab)
  • Hambo (odc. 68b)
  • Król Ooo (odc. 72b, 85b, 97a, 101ab, 102b, 104a-104b, 107a)
  • Kubuś (odc. 74a, 79b)
2014 Steven Universe Listonosz Jamie (Studio Sonica) Eugene Cordero
Samotne Ostrze (Studio Sonica) Chris Jai Alex
2016 Rick i Morty Lucjan Potrzebny / Diabeł (odc. 9) Alfred Molina
  • Jacob (odc. 3)
  • Oślizgły Schodek (odc. 5)
  • Pan Cylinder Jones (odc. 8)


Twórca dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Funkcja Studio
2015 Exodus: Bogowie i królowie Reżyseria Studio Sonica
2016 Batman v Superman: Świt sprawiedliwości
2016 Dzień Niepodległości: Odrodzenie
2016 Osobliwy dom pani Peregrine
2017 Dziennik cwaniaczka: Droga przez mękę
2018 Deadpool 2
2018 Predator
2018 Tomb Raider
2019 Alita: Battle Angel
2020 Zew krwi

Filmy animowane

Rok Tytuł Funkcja Studio
2015 Sailor Moon R: Czarodziejka z Księżyca – Film kinowy Reżyseria Studio Sonica

Linki zewnętrzne