FANDOMKrzysztof Zawadzki (ur. 24 sierpnia 1970 roku w Lwówku Śląskim) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Życiorys

Studiował na Wydziale Aktorskim w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, którą ukończył w 1997. Tuż przed ukończeniem studiów zadebiutował w sztuce Tadeusza Słobodzianka Obywatel Pekoś w reżyserii Mikołaja Grabowskiego na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym związał się na stałe. Zagrał szekspirowską tytułową postać w spektaklu Hamlet (2000–2001) w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Krakowskim Teatrze Sceny STU.

Za kreację Księcia Lwa Nikołajewicza Myszkina w przedstawieniu według Fiodora Dostojewskiego Idiota (2002–2003) w reżyserii Barbary Sass otrzymał nagrodę Ludwika przyznawaną przez krakowskie środowisko artystyczne oraz uhonorowany został nagrodą Złotej Maski przyznaną najpopularniejszemu w 2002 aktorowi scen krakowskich w w plebiscycie publiczności. W 2004 za rolę Gustawa-Konrada w spektaklu Adama Mickiewicza Dziady. Gustaw-Konrad w reżyserii Macieja Sobocińskiego odebrał nagrodę aktorską na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska”. Można go było zobaczyć także na scenie krakowskiego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w roli Duncana w sztuce szekspirowskiej Makbet (2007) w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz w blisko siedmiogodzinnym spektaklu Krystiana Lupy Factory 2 (2008), zbiorowej fantazji zainspirowanej twórczością Andy’ego Warhola jako Malanga i Candy.

Szeroka publiczność zapamiętała go jako prawnika mecenasa Macieja Depczyka, syna docenta Dariusza Depczyka (Marek Barbasiewicz), męża Agaty Kwiecińskiej (Dorota Segda) w serialu TVP2 Na dobre i na złe (2002–2005). Pierwsze kroki na dużym ekranie stawiał melodramatem Izabelli Cywińskiej Kochankowie z Marony (2005) w roli pacjenta sanatorium zakochanego w wiejskiej nauczycielce (Karolina Gruszka).

Jest żonaty z aktorką Małgorzatą Zawadzką. Ma dwóch synów.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2018 Tomb Raider Mathias Vogel Walton Goggins
Krzysztof Zawadzki - TR

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.