FANDOMKrzysztof Mieczysław Skiba, pseud. Skiba (ur. 7 lipca 1964 roku w Gdańsku) – polski muzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta, aktor, konferansjer, artysta rozrywkowy, felietonista, autor happeningów, wokalista rockowy. Członek zespołu Big Cyc.

Życiorys

Jako 10-latek brał udział w pokazach mody szkolnej na Jarmarku dominikańskim, gdzie występował przez trzy sezony jako model. W wieku 14 lat założył swój pierwszy kabaret Tapeta.

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. W latach 80. był współzałożycielem i członkiem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego (RSA). Publikował w czasopiśmie Homek, wydawanym przez RSA. W tym czasie należał również do Ruchu „Wolność i Pokój” (WiP). Pisał w jego czasopiśmie A Capella.

16 sierpnia 1985, podczas Festiwalu w Jarocinie, został zatrzymany przez Milicję Obywatelską po rozrzuceniu antypaństwowych ulotek. Został aresztowany na trzy miesiące, po których opuścił zakład karny na mocy tzw. małej amnestii Jana Dobraczyńskiego (dla więźniów politycznych, którzy zostali pierwszy raz zatrzymani).

Jest absolwentem kulturoznawstwa na Wydziale Teorii Literatury, Teatru i Filmu Uniwersytetu Łódzkiego, specjalność teatrologia (magisterium w 1989 na temat Pomarańczowej Alternatywy). Po zakończeniu studiów wrócił do Gdańska.

Od 1988 frontman i autor tekstów zespołu Big Cyc. Na sześciu pierwszych płytach Z partyjnym pozdrowieniem (1990), Nie wierzcie elektrykom (1991) Miłość, muzyka, mordobicie (1992), Wojna plemników (1993) są wyłącznie jego teksty. W niektórych piosenkach również śpiewa.

W latach 1992–1999 razem z Pawłem „Końjo” Konnakiem prowadził program Lalamido, czyli porykiwania szarpidrutów.

Krzysztof Skiba znany jest też z kontrowersyjnych zachowań. W 1999 podczas koncertu w katowickim Spodku na znak protestu obnażył pośladki. Na widowni obecny był ówczesny premier Jerzy Buzek, który urażony tym opuścił koncert. Po zajściu Krzysztof Skiba tłumaczył swoje zachowanie na różne sposoby, zmieniając argumentację. Za to właśnie, a nie za samo obnażenie otrzymał antywyróżnienie Czarnego Machinera od czasopisma Machina.

W listopadzie 2013 roku, wspólnie z Pawłem „Konjem” Konnakiem został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za walkę z systemem komunistycznym w czasach PRL.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Fallout 3 Three Dog Erik Todd Dellums
Krzysztof Skiba - F3

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.