FANDOMKrzysztof Marek Kolberger (ur. 13 sierpnia 1950 roku w Gdańsku, zm. 7 stycznia 2011 roku w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny.

Życiorys

Warszawską PWST ukończył w 1972; debiutował na deskach Teatru Śląskiego. Po okresie górnośląskim zaangażował się w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie grał m.in. w Dziadach, Wacława dziejach i Weselu.

Jako reżyser wystawił Krakowiaków i górali (Opera Wrocławska, później Teatr Wielki w Poznaniu), Nędzę uszczęśliwioną (również Teatr Wielki w Poznaniu), Żołnierza królowej Madagaskaru (Opera Szczecińska) oraz Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków.

Współpracował także z Teatrem Polskiego Radia jako aktor i reżyser. Zapisał się w pamięci słuchaczy Programu 1. Polskiego Radia recytując wiersze w ramach cyklu Strofy dla ciebie. Za swoją działalność radiową został nagrodzony przez Polskie Radio Złotym Mikrofonem oraz Wielkim Splendorem.

Wyreżyserował album muzyczny dla dzieci pt. Bajki Natalki (wyd. 1988) – płytę, która jako pierwsza w historii polskiej fonografii zdobyła status platynowej.

W jego ocenie jednym z najważniejszych zadań aktorskich w jego karierze było powierzenie mu przez Telewizję TVN przeczytania testamentu papieża Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci w kwietniu 2005. Wystąpił także jako narrator i solista u boku Krystyny Tkacz, Beaty Rybotyckiej i Krzysztofa Gosztyły w Mszy polskiej H.F. Tabęckiego, do słów ks. Twardowskiego. Był jednym z bohaterów książki Odnaleźć dobro (autor Marzanna Graff), w której opowiadał w formie pamiętnika o swoim osobistym spotkaniu z prawdziwym dobrem tkwiącym w człowieku. Znany był z m.in. z ról w Romeo i Julii, Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, Kornblumenblau oraz Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy.

Krzysztof Kolberger przez wiele lat zmagał się z rakiem nerki. Był honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Chorych na Raka Nerki oraz członkiem Honorowego Komitetu Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana Z Dukli. Aktora dwukrotnie operowano, co – jak sam twierdził – w istotny sposób zmieniło jego podejście do życia i do wykonywanego zawodu, w tym wpłynęło na podjęcie się przez niego – prócz grania na scenie – także reżyserowania. Mówi o tym opublikowana przez Edycję św. Pawła w 2007 roku książka-wywiad pt. Przypadek nie-przypadek. Rozmowa między wierszami księdza Jana Twardowskiego. Po latach walki z nowotworem, zmarł 7 stycznia 2011 roku. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność krążenia.

Były mąż aktorki Anny Romantowskiej. Ojciec Julii Kolberger.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1972 Trzej świadkowie Marek Blaho Jozef Adamovič
1972 Umrzeć z miłości Gérard Leguen Bruno Pradal

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1970 Saga rodu Forsyte’ów Willfrid Desert Robin Phillips
1972 Elżbieta, królowa Anglii Młody żołnierz Malcolm Mc Fee
1973 Rodzina Straussów Johann Strauss (syn) Stuart Wilson
1979 Pogoda dla bogaczy Rudy Jordache Peter Strauss
1981 Anna Karenina
1985 Pustelnia parmeńska Ernest V George Wilson
1988 Piotr Wielki Młodszy Piotr Wielki Jan Niklas
1996 Hemingway Ernest Hemingway Stacy Keach

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 Baldur’s Gate II: Cienie Amn Jon Irenicus David Warner
Krzysztof Kolberger - BG2
2000 Wehikuł czasu Wales (dorosły)
Krzysztof Kolberger - Wehikuł
2008 Fallout 3 Prezydent John Henry Eden Malcolm McDowell
Krzysztof Kolberger - F3

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2009 Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków Narrator

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.