Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu

Kremlowskie kuranty (ros. Кремлёвские куранты, Kriemlowskije kuranty) – radziecki dramat historyczny z 1970 roku w reżyserii Wiktora Gieorgijewa. Dubbing do filmu zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1970 roku.

Fabuła

1920. Trwa jeszcze wojna domowa, szerzą się bunty, doskwiera głód. Wielu uczciwych inteligentów wzdraga się przed nawiązaniem kontaktu z władzą rewolucyjną. Angielski pisarz Herbert Wells spotyka w Moskwie inżyniera Zabielina, wybitnego specjalistę w zakresie energetyki, handlującego zapałkami na czarnym rynku. Zabielin jest zgorzkniałym pesymistą, twierdzi, że nadszedł koniec Rosji; wymownym symbolem krachu jest w jego oczach zamilknięcie kremlowskich kurantów. Masza, córka Zabielina, nie podziela poglądów ojca. Pracuje w organizacji niosącej pomoc głodującym z Powołża, a jej narzeczonym jest marynarz-rewolucjonista Sasza Rybakow. Dziewczyna zrywa jednak z Saszą, myśląc, że jest on sprawcą aresztowania jej ojca; nie wie, że rzekomy więzień został zaproszony do gabinetu Lenina. Lenin proponuje ciągle jeszcze nieufnemu Zabielinowi pracę nad planem elektryfikacji Rosji. Leninowski plan nie wszędzie napotyka dobre przyjęcie; sceptycyzmowi i niewierze Wellsa w tej sprawie Włodzimierz Iljicz przeciwstawia wizję przyszłej Rosji – zelektryfikowanej, uprzemysłowionej, silnej. Prace nad planem GOELRO posuwają się naprzód; Zabielin nie szczędzi wysiłków, jego komisarzem politycznym jest – pogodzony z Maszą – marynarz Rybakow. Program elektryfikacji Rosji zostanie przedstawiony Zjazdowi Rad, Lenin wraz z delegatami wysłucha naprawionych przez starego zegarmistrza kurantów, wydzwaniających melodię „Międzynarodówki”.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Maria Olejniczak Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Ignacy Machowski Władimir Lenin Jurij Kajurow
August Kowalczyk Feliks Dzierżyński Anatolij Falkowicz
Tadeusz Białoszczyński Anton I. Zabielin Borys Liwanow
Eugeniusz Robaczewski Sasza Rybakow Jurij Kamornyj
Zofia Saretok Masza Zabelinowa Antonina Pilus
Jan Ciecierski Jegor Nikolski Mark Prudkin
Zdzisław Salaburski Herbert Welles Harry Liepins
Jan Koecher Zegarmistrz Borys Pietkier
Wer.png Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Advertisement