Katarzyna Skrzynecka (ur. 3 grudnia 1970 roku w Warszawie) – polska aktorka, piosenkarka, prezenterka, autorka tekstów, kompozytorka i była modelka.

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Katarzyna Skrzynecka jest jedynaczką. Jej ojciec jest inżynierem, a matka Magdalena była technikiem dentystycznym (zm. 20 marca 2008).

Jest absolwentką XVII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. Studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończyła w 1993. Skończyła stołeczną Szkołę Muzyczną II stopnia na Wydziale Fortepianu i Wokalistyki. Była na stypendium pomaturalnym w Paryżu.

Kariera

Po raz pierwszy w filmie telewizyjnym pojawiła się w 1985. Zagrała wówczas w filmie Pewnego letniego dnia w reżyserii Jakuba Rucińskiego. Na dużym ekranie zadebiutowała sześć lat później występując w filmie Leszka Wosiewicza Cynga. Skrzynecka chętnie występuje w serialach telewizyjnych, gdzie pojawia się od 1993 (młodzieżowy serial Wow). Można było ją też zobaczyć m.in. w Graczykach, Na Wspólnej, Bulionerach, Na dobre i na złe, Bao-Bab, czyli zielono mi i Kopciuszku. Zajmuje się również dubbingiem; podłożyła głos pod główne postaci animowanych filmów Walta Disneya: Piękna i Bestia (Bella) oraz Aladyn (Dżasmina).

Zawodową pracę rozpoczęła na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie będąc studentką. Zadebiutowała w 1992 grając główną rolę (na zmianę z Katarzyną Groniec) w musicalu Metro. W latach 1993–2004 grała w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 1996 jest aktorką w warszawskim Teatrze Komedia. Ma za sobą również gościnne występy w teatrach Roma i Syrena. Aktualnie gra w warszawskim Teatrze Bajka.

Poza aktorstwem, Skrzynecka zajmuje się również muzyką. W 1990 wygrała konkurs Debiuty na XXVII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując utwór Włodzimierza Korcza „Spacer w chmurach”. Cztery lata później, zajęła III miejsce na tym samym festiwalu, w konkursie Premiery, za utwór „Sen”. Ponadto, wydała sześć płyt. Na scenie występowała z takimi artystami, jak Robert Janowski, Edyta Górniak, Gordon Haskell, Mezo, Liroy czy Ryszard Rynkowski.

W 2005 roku wzięła udział w pierwszej edycji programu Taniec z gwiazdami, w której tańczyła w parze z Marcinem Hakielem. Para zajęła ostatecznie czwarte miejsce, odpadając w rundzie półfinałowej. Jesienią tego samego roku Skrzynecka została współprowadzącą drugiego sezonu programu razem z Hubertem Urbańskim, kontynuując tę rolę aż do dwunastej edycji (od siódmej w parze z Piotrem Gąsowskim). W 2007 roku wraz z Urbańskim została nominowana do nagrody Telekamery 2007 w kategorii Rozrywka, zajmując ostatecznie trzecie miejsce z wynikiem 45 453 głosów.

W 2009 roku Skrzynecka startowała w krajowych eliminacjach do 54. Konkursu Piosenki Eurowzji organizowanego w Moskwie, z piosenką „Amazing”. Aktorka była jedną z faworytek fanów do wygrania. Została jednak zdyskwalifikowana, ponieważ złamała zasady widowiska po zaprezentowaniu swojej piosenki 21 października 2007, podczas siódmego odcinka VI edycji programu Taniec z gwiazdami, zaś pierwsze publiczne wykonanie utworu mogło nastąpić dopiero 1 października 2008.

Od 9 września do 23 października 2013 prowadziła wraz z Piotrem Gąsowskim drugą edycję programu Polski turniej wypieków.

Wiosną 2014 Skrzynecka wygrała pierwszą edycję programu Twoja twarz brzmi znajomo, emitowanego przez telewizję Polsat. W programie wcieliła się w takie postacie sceny muzycznej jak: Tina Turner, Louis Armstrong czy Madonna, a także jednocześnie w Sarah Brightman i Andrea Bocelliego w finale. Od drugiej edycji zasiada za panelem jurorskim show.

Jesienią 2015 roku aktorka wzięła udział w jednym z odcinków kulinarnego show Hell’s Kitchen. Piekielna Kuchnia. Rok później, została uczestniczką innego programu dotyczącego gotowania – Top Chef. Gwiazdy od kuchni. Odpadła w trzecim odcinku, zajmując dwunaste miejsce.

Życie prywatne

Obecnie związana jest z Marcinem Łopuckim (ur. 5 listopada 1974), mistrzem Polski oraz mistrzem Europy w fitness. 19 czerwca 2009 roku odbył się ślub pary. 23 listopada 2011 roku na świat przyszła ich córka, Alikia Ilia.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1993 Kroniki młodego Indiany Jonesa Fernanda Olivier (odc. 19) Nathalie Cardone

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1993 Piękna i Bestia Bella Paige O’Hara
Aladyn Dżasmina Linda Larkin

Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
1993 Piękna i Bestia Partie wokalne Belli
Aladyn Partie wokalne Dżasminy

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.