FANDOMKatarzyna Dąbrowska (ur. 14 marca 1984 roku w Nowym Mieście Lubawskim) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość spędziła w Nidzicy na Mazurach, gdzie uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2000 roku wzięła udział w odbywającym się na nidzickim zamku Festiwalu Piosenki Francuskiej, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę. W tym samym roku zdobyła także Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Francuskiej w Lubinie w kategorii amatorów. Tam zwrócił na nią uwagę Wojciech Młynarski, który namówił ją na zdawanie egzaminów do szkoły aktorskiej.

W 2006 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Petersburgu (II Nagroda w kategorii „Piosenka Aktorska”) i Konkursie Pamiętajmy o Osieckiej, w którym zajęła pierwsze miejsce. Rok później wygrała Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie.

W 2007 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, grając w spektaklach dyplomowych Usta pełne ptaków (rola Leny-Matki), Tańce w Ballybeg (rola Kate, za którą otrzymała nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi) oraz spektaklu muzycznym w reżyserii Mariusza Benoit MP3.

Po studiach przez dwa miesiące współpracowała z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Od sezonu 2007/2008 jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie debiutowała rolą Leni w Procesie Franza Kafki w reż. Macieja Englerta. W 2008 roku dołączyła do stałej obsady serialu Na dobre i na złe, w którym gra chirurga Wiktorię Consalidę.

Razem z Moniką Węgiel i Agnieszką Judycką tworzy trio wokalne Amok. W grudniu 2011 roku zespół wydał swój debiutancki album zatytułowany Amok, utrzymany w klimacie jazzu i bluesa.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2013 Iron Man 3 Maya Hansen Rebecca Hall
2013 Thor: Mroczny świat Sif Jaimie Alexander
2015 Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Kapitan Phasma Gwendoline Christie
2015 Kraina jutra Ursula Kathryn Hahn
2017 Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi Kapitan Phasma Gwendoline Christie
Katarzyna Dąbrowska - GW8
2018 Avengers: Wojna bez granic Proxima Midnight Carrie Coon
Katarzyna Dąbrowska - AWBG
2018 Mary Poppins powraca Penny Farthing Noma Dumezweni

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Kapitan Phasma Gwendoline Christie
Katarzyna Dąbrowska - LGWPM

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2016 Krudowie u zarania dziejów Ugga Cree Summer


Linki zewnętrzne