FANDOMKamilla Krystyna Baar-Kochańska (ur. 6 października 1979 roku w Człuchowie) – polska aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa i telewizyjna.

Życiorys

Dzieciństwo spędziła w Poznaniu, a następnie w Tychach, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej i średniej. Podczas nauki w tej ostatniej uczyła się też w studium aktorskim w Katowicach prowadzonym przez aktorkę Dorotę Pomykałę.

W 2002 ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, do której przyjęto ją za pierwszym podejściem. Na egzaminy do szkoły teatralnej przygotowała 28 tekstów. Wśród nich znalazły się m.in. monolog Hamleta oraz monolog Nataszy ze Skrzywdzonych i poniżonych Dostojewskiego.

Akademię Teatralną ukończyła przedstawieniem dyplomowym Sen nocy letniej, w reżyserii Jana Englerta (premiera 19 listopada 2001). Oficjalny debiut teatralny to rola Julii, w przedstawieniu Norway today, w reżyserii Macieja Sobocińskiego, na scenie Fundacji Starego Teatru w Krakowie, (premiera 18 stycznia 2003). Od 2005 jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracuje też z innymi teatrami.

Współpracowała między innymi z Janem Englertem, Jerzym Jarockim, Iwanem Wyrypajewem, Arturem Urbańskim, Mają Kleczewską. Występuje w repertuarze klasycznym i współczesnym. Sama preferuje role dramatyczne.

Po raz pierwszy przed kamerą stanęła w 2002 na planie telewizyjnego spektaklu Oszuści. Debiutem serialowym była rola Ewy w serialu Na dobre i na złe w 2003. W 2004 debiutowała w filmie fabularnym rolą Magdy w komedii sensacyjnej Vinci Juliusza Machulskiego.

Pozytywnie oceniono jej rolę w Fedrze (choć sam spektakl niezbyt podobał się krytykom) oraz w Ślubach panieńskich, a kreację w Pierwszym razie uznano za wyjątkowo udaną.

Życie prywatne

W 2005 roku wyszła za mąż za aktora Wojciecha Solarza, z którym rozwiodła się w 2009 roku. W 2011 roku, Kamilla Baar-Kochańska urodziła syna, Bruna, którego ojcem jest jej były partner, aktor Wojciech Błach. Obecnym mężem aktorki jest adwokat Piotr Kochański. Ślub wzięli w 2015 roku, w Lizbonie.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2005 Fantastyczna Czwórka Sue Storm / Niewidzialna Kobieta Jessica Alba
2005 Harry Potter i Czara Ognia Jęcząca Marta Shirley Henderson
Kamila Baar - HPiCO
2008 Speed Racer Trixie Christina Ricci
Kamila Baar - SpeedRacer
2016 Doktor Strange Christine Palmer Rachel McAdams
Kamila Baar - Strange
2018 Pułapka czasu Pani ŻeCoProszę Reese Witherspoon
Kamilla Baar - Pułapka czasu

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.