FANDOMJulie Walters, właściwie Julia Mary Walters (ur. 22 lutego 1950 roku w Birmingham, w Wielkiej Brytanii) – brytyjska aktorka, dwukrotnie nominowana do Oscara.

Życiorys

Swoją karierę sceniczną rozpoczęła w Liverpoolu. W telewizji występowała już na przełomie lat 70 i 80. Rola Angie Todd w serialu Boys from the Blackstuff (1980) przyniosła jej pierwszą nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Wkrótce Julie stała się jedną z najpopularniejszych aktorek charakterystycznych w kinie i telewizji brytyjskiej. W Anglii natomiast w latach 80 i 90. uzyskała kolejne nominacje do nagrody BAFTA: w 1987 za pierwszoplanową kreację Cynthii Payne w filmie Personal Services, w 1991 za rolę Very w zrealizowanej w Kanadzie komedii Steping Out oraz w 1998 za postać Petuli Gordino w popularnym serialu Dinnerladies.

Zdarzało się, że była oskarżana o wulgarność. Stało się tak po jej rolach w farsie Wszystkiemu winien samochód (1985) Davida Greena oraz w satyrze społecznej Pełen zakres usług (1987) Terry’ego Jonesa. Publiczność kochała ją przede wszystkim jako odtwórczynię ról drugoplanowych, m.in. jako matkę pisarza Joe Ortona (Gary Oldman) w Nadstaw uszu (1987) Stephena Frearsa, jako panią Peachum w Mackie Majcher (1989) Menahema Golana, ekranizacji „Opery za trzy grosze” Bertolda Brechta lub jako żonę rabusia (Phil Collins) w „Busterze” Davida Greena. Znakomite kreacje stworzyła także w Killing Dad (1989) Michaela Austina, w Sister My Sister (1994) Nancy Meckler oraz w Girls Night (1998) Nicka Hurrana, gdzie wystąpiła obok Brendy Blethyn. Sukcesem na skalę międzynarodową okazała się rola pani Wilkinson, nauczycielki baletu w małym górniczym miasteczku w obrazie Billy Elliot (2000), debiucie filmowym reżysera teatralnego Stephena Daldry'ego. Walters za swoją rolę została wyróżniona szeregiem nagród i nominacji, w tym do Oscara, nagrody BAFTA, Złotego Globu, Golden Satellite Award, a także Gildii Aktorów Scenicznych. W 2001 wystąpiła w oczekiwanej adaptacji powieści Harry Potter i Kamień Filozoficzny w reżyserii Chrisa Columbusa.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1994 Siostro, moja siostro Madame Danzar Agnieszka Kotulanka
2001 Harry Potter i Kamień Filozoficzny Molly Weasley Joanna Jędryka
Joanna Jędryka - HPiKF
2002 Harry Potter i Komnata Tajemnic
Joanna Jędryka - HPiKT
2004 Harry Potter i więzień Azkabanu
2005 Harry Potter i Czara Ognia
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa
Joanna Jędryka - HPiZF
2009 Harry Potter i Książę Półkrwi
Joanna Jędryka - HPiKP
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I
Joanna Jędryka - HPiIŚ
2011 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
2014 Paddington Pani Walters Teresa Lipowska
2017 Paddington 2
2018 Mary Poppins powraca Ellen Renata Berger
Renata Berger - MPP (Ellen)
Filmy i seriale animowane
2012 Merida waleczna Wiedźma Antonina Girycz
Merida Waleczna -Antonina Girycz – Wiedźma

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.