FANDOMJulia Fiona Roberts (ur. 28 października 1967 r. w Atlancie) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie Erin Brockovich.

Życiorys

Wczesne lata

Jest córką Betty Lou i Waltera Robertsa. Ma dwoje rodzeństwa: brata Erica (ur. 1956) i siostrę Lisę Roberts Gillan (ur. 1965). Jej bratanicą jest Emma Roberts.

Po rozwodzie rodziców w 1972 roku Julia Roberts zamieszkała z matką, która przeniosła się z dziećmi do miejscowości Smyrna w pobliżu Atlanty. We wrześniu 1972 Betty Lou poślubiła Michaela Motesa, krytyka teatralnego, z którym rozwiodła się w październiku 1983 roku. Para miała córkę, Nancy Motes, która zmarła 9 lutego 2014 roku.

Kariera

Zadebiutowała w filmie Blood Red u boku swojego brata i dzięki jego wstawiennictwu. Późniejsze role otrzymywała jednak dzięki własnym staraniom i uczestnictwu w licznych castingach. Od nakręcenia Pretty Woman jest uznawana za gwiazdę filmową. W 2003, na 75. jubileuszowej ceremonii rozdania Oscarów pojawiła się na scenie podczas specjalnej, uroczystej prezentacji aktorów – wszystkich dotychczasowych laureatów Oscara.

Życie prywatne

Julia Roberts mieszka w Nowym Jorku i na własnej farmie w miejscowości Taos w Nowym Meksyku. 4 lipca 2002 wyszła za mąż za operatora kamery Danny’ego Modera, którego poznała podczas kręcenia filmu Mexican. Z tego związku 28 listopada 2004 urodziła bliźniaki: Hazel Patricię i Phinnaeusa Waltera, a 18 czerwca 2007, syna, Henry’ego Daniela.

Jest praktykującą hinduistką.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1989 Stalowe magnolie Shelby Eatenton Latcherie Dominika Ostałowska
1991 Hook Dzwoneczek Dominika Ostałowska
1994 Przyjaciele Susie Moss
2006 Pajęczyna Charlotty Pajęczyca Charlotta (głos) Agata Kulesza
2012 Królewna Śnieżka Królowa Agata Kulesza
2017 Cudowny chłopak Isabel Pullman Agata Kulesza
Filmy i seriale animowane
2006 Po rozum do mrówek Pielęgniarka Hovie Agnieszka Warchulska
2017 Smerfy: Poszukiwacze Zaginionej Wioski Wierzbina Kinga Preis

Zwiastuny i inne

  1. Dominika Ostałowska dubbingowała aktorkę prawdopodobnie również w Przyjaciołach, ponieważ oba dubbingi zrealizowane zostały na zlecenie Canal+, które dbało o to, żeby zachowywać raz obsadzone głosy.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.