FANDOMJulia Małgorzata Kamińska (ur. 13 listopada 1987 roku w Gdańsku) – polska aktorka, scenarzystka i wokalistka.

Biografia

Absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. W 2008 otrzymała główną rolę Uli Cieplak w serialu BrzydUla emitowanym w telewizji TVN. Nagrała do niego również piosenkę „Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar, będącą tłem muzycznym czołówki. Ponadto napisała scenariusz do jego trzech odcinków.

W 2010 została laureatką plebiscytu Telekamery 2010 w kategorii Aktorka. Otrzymała również nominację do nagrody Wiktory 2009 w kategorii Największe odkrycie telewizyjne.

W 2010 wzięła udział w jedenastej edycji programu Taniec z gwiazdami, którą ostatecznie wygrała w parze z Rafałem Maserakiem. Również w 2010 miesięcznik „Forbes” umieścił ją na liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu”. Ponadto w tym samym roku Kamińska nagrała piosenkę „Każdy chciałby tak mieć” do filmu animowanego Zaplątani, a także zadebiutowała jako aktorka teatralna na deskach warszawskiego Teatru Komedia.

W 2013 wystąpiła w sesji zdjęciowej dla magazynu „CKM”. Otrzymane honorarium przeznaczyła na cele charytatywne. Również w 2013 dołączyła do stałej obsady serialu TVP2 Na dobre i na złe, w którym grała do 2016 roku.

W 2015 roku powstał zespół Julia i Nieprzyjemni, który współtworzy wraz z Dariuszem Dudzińskim, Marcinem Świetlickim i Michałem Wandzilakiem.

W latach 2015–2016 była scenarzystką serialu Pierwsza miłość oraz grała w serialu Singielka, do którego również napisała kilka scenariuszy. W 2017 dołączyła do obsady serialu Na Wspólnej.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2015 Fantastyczna Czwórka Susan Storm Kate Mara
Julia Kamińska - F42015
2018 Patryk Sarah Francis Beattie Edmondson
Julia Kamińska - Patryk

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2018 Detroit: Become Human Kara Valorie Curry
Julia Kamińska - DBH

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2011 Pora na przygodę! Betty Grof (wcześniejsze odcinki) Lena Dunham
2017 Zaplątani: Serial Roszpunka Mandy Moore


Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2017 Zaplątani: Serial „Żyli długo i przeszczęśliwie”

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.