FANDOMJoshua Ryan Hutcherson (ur. 12 października 1992 roku w Union, Kentuchy) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys

Pierwszym filmem, w którym zagrał Josh jest „House Blend” z 2002 roku. W tym samym roku pojawił się w jednym odcinku „Ostrego dyżuru”. W 2003 roku grał w filmach „Pies, który czynił cuda” i „Szalone dni” oraz „Amerykański splendor”.

W 2005 roku pojawił się w kilku hollywoodzkich produkcjach. Miał drugoplanową rolę w filmie „Tygrysy murawy”, użyczył głosu Marklowi w animowanym „Ruchomym Zamku Hauru”. Zagrał także swoje pierwsze główne role w „Małym Manhattanie” i „Zathurze”. W następnym roku wystąpił w filmie „RV”.

W 2007 roku pojawił się w filmach „Most do Terabithii” oraz „Strażacki pies”. W 2008 roku zagrał w „Skrzydlate cienie”, „Podróż do wnętrza Ziemi” oraz „Cirque Du Freak”.

30 marca 2008 roku otrzymał nagrodę młodego artysty za główną rolę w filmie „Most do Terabithii”. Podobne nagrody otrzymały również występujące w filmie AnnaSophia Robb oraz Bailee Madison.

W 2012 roku wystąpił w filmie Igrzyska śmierci, którego scenariusz został oparty na bestsellerowej powieści Science fiction autorstwa Suzanne Collins o tym samym tytule. W 2013 roku zagrał w kontynuacji Igrzysk śmierci: „W pierścieniu ognia”. 22 listopada 2014 roku wyszła kolejna część trylogii Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Została ona podzielona na dwie części, druga wyszła 20 listopada 2015 roku, jest to ostatnia część trylogii.

Życie osobiste

Jest synem Michelle i Chrisa Hutchersonów. Urodził się w Union w stanie Kentucky, gdzie mieszka wraz z rodziną. Ma młodszego brata Connora. Uczęszcza do Ryle High School. Występuje od 2002 roku. Inspiracją dla niego jest aktor Jake Gyllenhaal.

Aktor jest współzałożycielem organizacji Straight But Not Narrow, skupiającej osoby heteroseksualne walczące o równość.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2005 Zathura – Kosmiczna przygoda Walter Franciszek Boberek
2007 Most do Terabithii Jess Franciszek Boberek
2008 Podróż do wnętrza ziemi Sean Marek Molak
2012 Podróż na tajemniczą wyspę Sean Piotr Bajtlik
Filmy i seriale animowane
2013 Tajemnica zielonego królestwa Nod Piotr Bajtlik

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.