FANDOMJohn Marwood Cleese (ur. 27 października 1939 roku w Weston-super-Mare) – angielski aktor komediowy, członek grupy Monty Python.

Życiorys

Studiował prawo w Cambridge, gdzie poznał swego przyszłego partnera pisarskiego Grahama Chapmana. Ukończył uczelnię w 1963. Efekt działania tej spółki (obok animacji Gilliama) był najbardziej surrealistyczną częścią działalności Pythonów.

Ich skecze dotyczyły zwykle szarych ludzi w codziennych sytuacjach, jednak robiących rzeczy dziwaczne. Na przykład Cleese i Chapman zmienili zwyczajny widok zdążającego do biura urzędnika w czarnym garniturze i meloniku w scenę, gdy Cleese z kamienną twarzą wije się, potyka i podskakuje w drodze do pracy w „Ministerstwie Głupich Kroków”. Ujawnia to talent Cleese’a do humoru bazującego na cechach fizycznych aktora, stosowanego też w autorskim cyklu komediowym Cleese’a Fawlty Towers (Hotel Zacisze).

Często gra postacie, które pozostają śmiertelnie poważne, mimo że wykonują czynności niedorzeczne. Uwidacznia to m.in. jego rola Sir Lancelota w „Świętym Graalu”, gdzie podąża na zamek, by wybawić damę z opresji, nie zdając sobie sprawy z tego, że w efekcie masakruje gości weselnych. Innym często stosowanym przez spółkę autorską Cleese-Chapman chwytem jest osadzanie skeczu wokół sporu na zupełnie oczywisty temat, tak jak w skeczu ze zdechłą papugą, w sklepie z serem czy w klinice kłótni. We wszystkich tych rolach Cleese pojawiał się wraz z Michaelem Palinem, którego często określał jako swego „ulubionego Pythona”.

W 1979 reżyserował oraz występował w programie The Secret Policeman's Ball, który miał na celu zdobycie funduszy dla Amnesty International. Dzięki temu programowi oraz jego następnym edycjom w działalność charytatywną zaangażowało się wiele osób, w tym muzycy: Sting, Bono, Peter Gabriel, Bob Geldof, Midge Ure. W wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone” w 1986 roku Bono wyznał, że do zaangażowania się w sprawy społeczne i polityczne skłoniło go właśnie obejrzenie jednego z pokazów charytatywnych Johna Cleese’a i producenta Martina Lewisa. „Zobaczyłem 'The Secret Policeman's Ball' i stało się to częścią mnie samego. To zasiało ziarno...” – powiedział. W 2001 Bono zaaranżował nagranie przez U2 specjalnego materiału z występu na żywo dla pokazu Amnesty z tego roku. Zapowiadając ów występ, odniósł się do „The Secret Policeman's Ball”, nazywając go „tajemniczym i niezwykłym wydarzeniem, które bez wątpienia zmieniło jego życie„[potrzebny przypis].

Wspiera aktywnie działalność Liberalnych Demokratów.

Z terapeutą Robinem Skynnerem Cleese napisał dwie książki o życiu rodzinnym: Żyć w rodzinie i przetrwać (Families and how to survive them) oraz Żyć w tym świecie i przetrwać (Life and how to survive it). Napisał także wstępy do serii książek o życiu z chorobami cywilizacyjnymi (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, astma oskrzelowa).

W 1996 roku Cleese odmówił przyjęcia komandorii Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE).

W 2003 roku użyczył swego głosu jako mistrz ceremonii na albumie Mike’a Oldfielda Tubular Bells 2003.

W 2008 John Cleese zagrał w serii telewizyjnych spotów reklamowych banku BZ WBK. W jednym z nich stwierdzał, że lubi pierogi i ma ciotkę w Pcimiu. Pierwszy spot wyemitowano w połowie lutego.

Obecnie ma tytuł Provost's Visiting Professor na Cornell University, gdzie prowadzi niekiedy zajęcia.

Życie prywatne

Jego pierwszą żoną była Connie Booth (od 15 lutego 1968 do 1978). Z tego związku mają jedno dziecko, Cynthię Cleese (ur. 1971).

Cleese ponownie się ożenił w 1981 z amerykańską aktorką Barbarą Trentham. Ich córka Camilla urodziła się w 1984 r. To małżeństwo również się rozpadło, w 1990 r.

W 1992 Cleese ożenił się po raz trzeci trzeci, z amerykańską psychoterapeutką Alyce Faye Eichelberger. Tym razem rozwód nastąpił w 2008 r. W 2012 r. ożenił się po raz czwarty - z aktorką Jennifer Wade.

Mieszka w Montecito, Kalifornia. Ma 197 cm wzrostu.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1979 Hotel Zacisze Bazyl Fawlty Wojciech Pokora
1996 O czym szumią wierzby Adwokat Jerzy Kryszak
1997 George prosto z drzewa Małpa Janusz Bukowski
2001 Harry Potter i Kamień Filozoficzny Prawie Bezgłowy Nick Wojciech Machnicki
Wojciech Machnicki - HPiKF
2002 Harry Potter i Komnata Tajemnic Prawie Bezgłowy Nick Wojciech Machnicki
Wojciech Machnicki - KPiKT
2004 W 80 dni dookoła świata Sierżant Grizzled Włodzimierz Bednarski
2006 Pajęczyna Charlotty Owca Samuel Wojciech Duryasz
2013 Bystry jak... Narrator Marcin Wójcik
Bystry jak...PSVITA Marcin Wójcik (Prowadzący)
Filmy i seriale animowane
1996 Księżniczka łabędzi Jean-Bob Krzysztof Tyniec
1997 Amerykańska opowieść, cz. II - Fievel jedzie na Zachód Kot Woul Mariusz Leszczyński
1997 Amerykańska opowieść: Fievel jedzie na Zachód pan Kociokwik Janusz Bukowski
2002 Cafe Myszka Narrator Andrzej Blumenfeld
2004 Shrek 2 Król Harold Janusz Bukowski
Janusz Bukowski - Shrek2
2005 Szeregowiec Dolot Meteor Marian Opania
2007 Shrek Trzeci Król Harold Jan Kulczycki
Jan Kulczycki - ShrekIII
2009 Planeta 51 Profesor Kipple Aleksander Mikołajczak
2010 Shrek Forever Król Harold Jan Kulczycki
Jan Kulczycki - Shrek Forever
2011 Kubuś i przyjaciele Narrator Tadeusz Sznuk
2013 Samoloty Bulldog Janusz Rafał Nowicki
2014 Po drugiej stronie muru Quincy Andicott Jerzy Łapiński
Jerzy Łapiński - OtGW (Andicott)
Adelaida
Jerzy Łapiński - OtGW (Adelaida)
2015 Rabusie fistaszków Pan Bellwood Jan Kulczycki
2016 Trolle Król Gryzek Jan Kulczycki

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.