FANDOMJohn Felix Anthony Cena Jr. (ur. 23 kwietnia 1977 roku w West Newbury w Massachusetts) – amerykański wrestler, raper, aktor i prowadzący reality show.

Życiorys

Występuje w amerykańskiej federacji wrestlingu WWE, gdzie wedle scenariusza jest wolnym agentem i występuje w brandach Raw i SmackDown.

Cena rozpoczął karierę wrestlera w 1999 w federacji Ultimate Pro Wrestling (UPW); podczas pobytu w UPW zdobył UPW Heavyweight Championship. W 2001 podpisał kontrakt z World Wrestling Federation (późniejsze World Wrestling Entertainment, WWE). W federacji zadebiutował w 2002. Cena jest szesnastokrotnym mistrzem świata (13 razy jako WWE Champion/WWE World Heavyweight Champion i 3 razy jako World Heavyweight Champion), pięciokrotnym zdobywcą WWE United States Championship i czterokrotnym posiadaczem tytułów drużynowych (2 razy World Tag Team i 2 razy WWE Tag Team Championship. Ponadto jest zdobywcą walizki WWE Money in the Bank z 2012 roku i dwukrotnym zwycięzcą Royal Rumble matchu. Pięciokrotnie wystąpił w walce wieczoru WrestleManii (22, 23, XXVII, XXVIII, 29).

W 2005 Cena wydał album raperski You Can't See Me, który zadebiutował na 15. miejscu listy magazynu Billboard. Wystąpił w paru filmach pełnometrażowych, jak również w wielu programach telewizyjnych. Współpracuje z kilkoma organizacjami dobroczynnymi, szczególnie z fundacją Make-A-Wish.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2006 Hannah Montana John Cena Wojciech Chorąży
2008 True Jackson John Cena Grzegorz Kwiecień
2011 Noc żywego Freda Tata Freda Piotr Zelt
2012 Fred: Obóz obciachu Tata Freda Piotr Zelt
2017 Co wiecie o swoich dziadkach? Roger Jacek Król
2018 Bumblebee Agent Burns Tomasz Błasiak
2020 Doktor Dolittle Yoshi (głos) Jacek Król
Filmy animowane
2014 Scooby-Doo! Wrestlemania: Tajemnica ringu John Cena Adam Krylik
SDTR Adam Krylik (John Cena)
2015 Flintstonowie: Wielkie łubu-dubu John Cenastone Piotr Bajtlik
FLinstownie WŁ Piotr Bajtlik (John Cenastone)
2017 Fernando Fernando Marcin Dorociński

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.