FANDOMJimmy L. Smits (ur. 9 lipca 1955 roku w Brooklynie) – amerykański aktor i producent filmowy i telewizyjny pochodzenia portorykańskiego, laureat nagrody Złotego Globu (1996).

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się i dorastał w pobożnej rodzinie rzymskokatolickiej dyrektora fabryki technik drukowania bezpośredniego Cornelisa Smitsa, surinamskiego imigranta z holenderskim pochodzeniem i portorykańskiej pielęgniarki Emiliny. Wychowywał się z dwiema siostrami: Yvonne i Dianą.

Uczęszczał do Thomas Jefferson High School w nowojorskim Brooklynie. W 1980 roku ukończył wydział teatralny w Brooklyn College. W 1982 roku otrzymał tytuł magistra na Uniwersytecie Cornella w Ithaca, w stanie Nowego Jorku. Był aresztowany za swój udział w protestach przeciwko Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych praktykującej bombardowanie na brzegu wyspy Vieques w Portoryko.

Kariera

Swoją karierę zapoczątkował występem na scenie Off-Broadwayu w szekspirowskiej tragedii Hamlet (1982) na New York Shakespeare Festival i Małe wygrane (Little Victories) z Lindą Hunt oraz przedstawieniu Ballada o Soapy Smith (The Ballad of Soapy Smith, 1984) w Public Theater.

Przed kamery telewizyjne trafił po raz pierwszy w jednym z odcinków serialu NBC Policjanci z Miami (Miami Vice, 1994) w roli Eddiego Rivery, tylko na krótko pierwszego oryginalnego partnera Sonny'ego Crocketta (Don Johnson), który zostaje zabity. Jego debiutem kinowym był film Zapomnieć o strachu (Running Scared, 1986) u boku Billy’ego Crystala, Stevena Bauera i Joego Pantoliano. W obrazie Stary Gringo (Old Gringo, 1989) jego ekranowymi partnerami byli Jane Fonda i Gregory Peck. Uznanie w oczach telewidzów i krytyków zdobył rolą adwokata Victora Sifuentesa w serialu NBC Prawnicy z Miasta Aniołów (L.A. Law, 1986-92), za którą otrzymał nagrodę Emmy i nominację do Złotego Globu. Był gospodarzem programu rozrywkowego NBC Saturday Night Live (1990).

Wcielił się w postać króla Salomona w telefilmie biblijnym Showtime Król Salomon i królowa Saby (Solomon & Sheba, 1995) z Halle Berry w roli królowej Saby. Powszechną sławę zdobył jako senator Bail Organa w filmie sci-fi Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (Star Wars: Episode II – Attack of the Clones, 2002) i sequelu Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith, 2005). Rola detektywa Bobby’ego Simone w serialu ABC Nowojorscy gliniarze (NYPD Blue, 1994-98) przyniosła mu nagrodę Złotego Globu.

Wziął udział w koncertach charytatywnych: America: A Tribute to Heroes (2001) i Live 8 (2005).

Był żonaty z Barbarą Smits (od 10 czerwca 1980 do 1987), z którą ma dwójkę dzieci: córkę Tainę (ur. 1973) i syna Joaquina (ur. 1983). Od 1986 roku związał się z aktorką Wandą De Jesus, która zagrała m.in. w filmie Krwawa profesja z Clintem Eastwoodem i Anjelicą Huston. Zamieszkali razem w Los Angeles.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2002 Gwiezdne wojny: Część II – Atak klonów Bail Organa Piotr Zelt
Piotr Zelt - GW2
2005 Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów Piotr Zelt
Piotr Zelt - GW3
2016 Łotr 1: Gwiezdne wojny – Historie Wojciech Wysocki
Wojciech Wysocki - Łotr1

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.