FANDOMJessica N. Howard (ur. 24 marca 1977 w Sacramento, w stanie Kalifornia) − amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

Życiorys

Wczesne lata

Chastain urodziła się jako Jessica N. Howard w Północnej Kalifornii. Jest jednym z pięciorga dzieci; jej matka jest szefem kuchni w restauracji wegańskiej, a ojciec strażakiem. Chastain jest od lat weganką. Aktorka zapożyczyła swój pseudonim od nazwiska panieńskiego matki. Chastain studiowała w Juilliard School w Nowym Jorku, dzięki stypendium ufundowanym przez Robina Williamsa. Aktorka aktywnie uczestniczyła w kilku produkcjach teatralnych i projektach filmowych uczelni.

Kariera

Pierwszy raz przed kamerą pojawiła się w 2004 roku w dwóch serialach telewizyjnych: Ostry dyżur oraz Weronika Mars. Rok później wystąpiła w swoim pierwszym filmie, telewizyjnej produkcji Dark Shadows.

Pierwszym filmem kinowym w jakim wystąpiła był obraz Jolene z 2008 roku, w którym zagrała tytułową rolę u boku Dermota Mulroneya. Za swoją rolę Jessica otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle. W 2010 roku aktorka występuje w ekranizacji powieści Agaty Christie Morderstwo w Orient Expressie będącym odcinkiem serialu Poirot. W tym samym roku Chastain u boku Helen Mirren i Sama Worthingtona gra w filmie Dług w reżyserii Johna Maddena. W filmie, którego premiera miała miejsce podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, wcieliła się w postać młodej agentki Mosadu, tropiącej nazistowskiego zbrodniarza.

Następnie w roku 2011, aktorka występuje aż w sześciu filmach fabularnych, ocenionych wysoko zarówno przez krytyków filmowych jaki i publiczność. W filmie Terrence’a Malicka Drzewo życia wcieliła się w postać pani O’Brien, żony postaci graną przez Brada Pitta. Premiera filmu nastąpiła podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie obraz otrzymał nagrodę główną − Złotą Palmę. Sama Chastain otrzymała za swoją rolę do nagrodę Satelitę za najlepszą rolę drugoplanową. W obrazie Koriolan, będącym reżyserskim debiutem Ralpha Fiennesa, wcieliła się w postać szekspirowskiej Virgilii, grając u boku Gerarda Butlera i Vanessy Redgrave. Premiera tego dramatu nastąpiła podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

W filmie Ala Pacino Wilde Salone, adaptacji sztuki Salome Oscara Wilde’a, aktorka wcieliła się w postać Salome. Premiera tego dokumentalizowanego dramatu miała miejsce podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Na tym festiwalu również prezentowano inny obraz z Chastain w obsadzie, dramat Teksas - pola śmierci, w którym aktorka partnerowała ponownie Samowi Worthingtonowi.

Największe uznanie oraz szereg nagród aktorka otrzymała grając w dwóch ostatnich filmach: ekranizacji bestsellerowej powieści, komediodramacie Służące z Violą Davis i Emmą Stone w obsadzie. Za rolę w tym filmie aktorkę nominowano do Oscara i Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową. Drugim tytułem jest niezależny dramat Take Shelter, gdzie aktorka grała u boku Michaela Shannona. Za rolę w tej produkcji, Chastain nominowano do nagrody Independent Spirit za najlepszą żeńską rolę drugoplanową.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2016 Łowca i Królowa Lodu Sara Ewa Prus
Ewa Prus - ŁiKL
2017 Azyl Antonina Żabińska Ewa Prus
Ewa Prus - Azyl
2019 X-Men: Mroczna Phoenix Vuk Ewa Prus
Filmy i seriale animowane
2012 Madagaskar 3 Gia Monika Pikuła

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.