Jerzy Kamas (ur. 8 lipca 1938 roku w Łodzi, zm. 23 sierpnia 2015 roku w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.

Biografia

Był absolwentem (1961) Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po raz pierwszy wystąpił w teatrze 1 lutego 1957 – na deskach Teatru Ziemi Łódzkiej zagrał wówczas w sztuce Kowal, pieniądze i gwiazdy Jerzego Szaniawskiego, którą wyreżyserowała Stefania Domańska.

Trzy lata później w Teatrze Powszechnym w Łodzi, zagrał w dwóch sztukach Williama Szekspira: Wieczorze Trzech Króli (reż. Jerzy Walden) i Śnie nocy letniej (reż. Emil Chaberski). W łódzkim Teatrze Powszechnym grał do roku 1964 – wystąpił tam m.in. w Klubie Pickwicka Karola Dickensa i Fizykach Friedricha Dürrenmatta.

W latach 1964–1967 był aktorem Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Na jego deskach zagrał m.in. Poetę w Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego (reż. Bronisław Dąbrowski), Filcha w Operze za trzy grosze Bertolta Brechta (reż. Lidia Zamkow) i Makdufa w Makbecie Szekspira (reż. Lidia Zamkow).

Od roku 1968 Kamasa można było oglądać na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrał tam w wielu spektaklach wyreżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza – wystąpił m.in. jako Bianchetti w Nie-boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego (1969), Inkwizytor w Świętej Joannie George’a Bernarda Shawa (1969), Car w Kordianie Juliusza Słowackiego (1970) oraz Klaudiusz w Hamlecie Szekspira (1971).

W Teatrze Narodowym Kamas wystąpił też w spektaklach Ryszard III Szekspira, jako Ryszard książę Gloucester (1969, reż. Jan Maciejowski), i Opera za trzy grosze Bertolta Brechta, jako Mackie Majcher (1970, reż. Jan Maciejowski).

W roku 1971 aktor zaczął występować na deskach warszawskiego Teatru Ateneum – był w jego zespole przez 44 lata, aż do swej śmierci (2015 r.). Grał tam w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Macieja Prusa, Janusza Warmińskiego i Kazimierza Kutza. Za rolę w wystawionej na deskach Ateneum Pornografii Witolda Gombrowicza (reż. Andrzej Pawłowski), gdzie wcielił się w rolę Fryderyka, Kamas otrzymał w roku 1985 nagrodę prezydenta Warszawy. W ostatnich latach w teatrze Ateneum występował m.in. w spektaklach: Król Edyp Sofoklesa, Zmierzch Izaaka Babla, Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego. W roku 2008 odbyła się premiera przedstawienia Stacyjka Zdrój, spektaklu zbudowanego z piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (jako Ksiądz Luc).

Z drugą żoną Beatą miał dwóch synów: Pawła i Karola. Mieszkał w Warszawie. Jego pierwsza żona Ewa Kamas jest również aktorką, przez wiele lat związaną z teatrem we Wrocławiu.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1970 Winnetou wśród Sępów Old Shatterhand Stewart Granger
1971 Gwiazda Południa Jose Michael Constantin
1971 Michał Waleczny Michał Waleczny Amza Pellea
1971 Wahadło Frank Matthews George Peppard
1971 Winnetou w Dolinie Śmierci Old Shatterhand Lex Barker
1972 Umrzeć z miłości Sędzia dla nieletnich Jean Bouise
1972 Upadek Czarnego Konsula Seid Alimchan / Czarny Konsul Jakub Achmedow
1972 Złota wdówka Pierrot André Pousse
1974 Prywatny detektyw Eddie Ginley Albert Finney
1982 Dwoje na huśtawce (wersja telewizyjna) Jerry Ryan Robert Mitchum
1994 Siostro, moja siostro
1995 Wydział Rosja Bartholomew Scott Blair Sean Connery
1997 Wiek niewinności Pan Letterblair Norman Lloyd
1997 Batman i Robin Alfred Pennyworth Michael Gough

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1973 Rodzina Straussów Max Steiner William Dexter
1979 Pogoda dla bogaczy Charles Estep Peter Haskell
1988 Piotr Wielki Isaac Newton Trevor Howard
1993 Kroniki młodego Indiany Jonesa Stary Indiana Jones George Hall

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1994 Księga dżungli Bagheera Sebastian Cabot

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.