FANDOMJennifer Lynn Connelly (ur. 12 grudnia 1970 r. w Catskill Mountains, w stanie Nowy Jork) – amerykańska aktorka filmowa, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Piękny umysł.

Życiorys

Córka Gerarda (przedsiębiorcy odzieżowego) i Eileen (właścicielki sklepu z antykami). Jest żoną brytyjskiego aktora Paula Bettany'ego, którego poznała przy pracy nad filmem Piękny umysł. Mają syna Stellana (ur. 5 sierpnia 2003). Connelly ma również syna Kaia (ur. 1997) z poprzedniego związku.

Connelly dorastała w Brooklyn Heights, uczęszczała do St. Ann’s School. Następne 4 lata mieszkała z rodziną w Woodstock. Karierę rozpoczęła w wieku 10 lat pozując do zdjęć w gazetach i czasopismach, a następnie występując w reklamach telewizyjnych.

Pierwszą rolę zagrała w filmie Dawno temu w Ameryce (1984), pierwszą główną rolę odegrała w filmie Jimiego Hensona Labirynt (1986). Najbardziej znane role zagrała w filmach: Requiem dla snu (Requiem for a Dream, 2000) oraz Piękny umysł (2001) – za który otrzymała Oscara za najlepszą rolę drugoplanową.

W 2003 roku, na jubileuszowej 75. ceremonii rozdania Oscarów, pojawiła się na scenie w specjalnej, uroczystej prezentacji aktorów – wszystkich dotychczasowych laureatów Oscara.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2014 Noe: Wybrany przez Boga Naameh Anna Gajewska
2017 Spider-Man: Homecoming K.A.R.E.N. Joanna Węgrzynowska-Cybińska
Joanna Węgrzynowska - SMH (Karen)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.