FANDOM


Janosik: Prawdziwa historia (słow. Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi, czes. Jánošík: Pravdivá história, węg. Janosik: Egy igaz történet) – polsko-słowacko-czesko-węgierski dramat historyczny z 2009 roku w reżyserii Agnieszki Holland. Dubbing do niego zlecony został przez Syrena Films na potrzeby dystrybucji kinowej, a następnie w takiej wersji film wydany został na DVD i w telewizji. Na antenie TVP emitowany jako czteroodcinkowy miniserial zawierający dodatkowe sceny, które nie znalazły się w wersji kinowej.

Film realizowany był z udziałem aktorów polskich, czeskich i słowackich, którzy podczas postprodukcji byli dubbingowani na inne języki – przykładowo Václav Jiráček na polski, a Michał Żebrowski na czeski.

Fabuła

Młody góral Janosik, żołnierz powstańczej armii Rakoczego, podczas jednej z potyczek dostaje się w niewolę i zostaje wcielony do cesarskiej armii. Swoją służbę zaczyna w twierdzy w Bytczy, w której uwięziony jest słynny przywódca zbójników Tomasz Uhorczyk. Między dwoma góralami szybko nawiązuje się nić sympatii. Janosik pomaga uciec Tomaszowi, a tamten w podzięce daje ojcu Janosika pieniądze na wykup syna z cesarskiego wojska.

Po wojnie Janosik wraca do rodzinnego domu i zakochuje się. Niestety, ukochana wybiera innego. Wypalony wojną, zawiedziony w miłości, nie może sobie znaleźć miejsca. Odnajduje go Tomasz, który namawia Janosika do przystąpienia do swojej bandy - sam chce zrezygnować ze zbójowania. Janosik odmawia i postanawia zostać juhasem.

Podstępem zwabiony do bandy, Janosik wkrótce zostaje jej przywódcą i zaczyna się cieszyć sławą dzielnego zbójnika, który przestrzega honorowego kodeksu - nikt z napadniętych nie może zginąć. Wraz ze sławą, rośnie jego uwielbienie u kobiet, a wkrótce również nienawiść jednego z członków bandy, zbójnika Huncagi...
Źródło opisu: FilmPolski.pl

Ekipa

Twórca Funkcja
Master Film Realizacja nagrań
Elżbieta Jeżewska Reżyseria
Urszula Ziarkiewicz-Kuczyńska Dźwięk
Gabriela Turant-Wiśniewska Montaż
Jan Graboś
Agnieszka Kołodziejczyk Kierownictwo produkcji
Romuald Cieślak

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Marcin Bosak Juraj Jánošík Václav Jiráček
Bartłomiej Topa Tomáš Uhorčík Ivan Martinka
Joanna Koroniewska Barbara Sarah Zoe Canner
Julia Kijowska Kaśka Gabriela Birová
Michał Żebrowski Turjag Huncaga Michał Żebrowski
Maja Ostaszewska Margeta Maja Ostaszewska
Dominika Kluźniak Anusia Táňa Pauhofová
Magdalena Różczka Panna Maria Małgorzata Bela
W pozostałych rolach
Jarosław Boberek Jeden ze zbójów Jánošíka
Paweł Nowisz Ksiądz
Włodzimierz Bednarski
Paweł Ciołkosz
Rafał Fudalej
Hanna Kinder-Kiss
Joanna Kulig
Marek Probosz
Henryk Rajfer
Jerzy Słonka
Kazimierz Wysota

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.