FANDOMJames Andrew McAvoy (ur. 21 kwietnia 1979 w Glasgow) – szkocki aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.

Życiorys

Dorastał wraz z siostrą Joy (została potem wokalistką szkockiej grupy Streetside) w Glasgow. Jako dziecko marzył, by zostać misjonarzem. Kiedy miał siedem lat, jego rodzice rozwiedli się. Trenował boks, szermierkę, rugby. Mając 16 lat zadebiutował na dużym ekranie w thrillerze Bliski pokój (The Near Room, 1995). W 2000 roku ukończył Szkocką Królewską Akademię Muzyki i Dramatu w Glasgow. Po udziale w miniserialu HBO/BBC Kompania Braci (Band of Brothers, 2001), wystąpił w roli Leto Atrydy II w miniserialu TV-Hallmark Dzieci Diuny (Children of Dune, 2003), będącego adaptacją powieści Franka Herberta.

Rola Steve’a w serialu Shameless (2004-2005) przyniosła mu w 2004 roku nominację do nagrody Brytyjskiej Komedii w kategorii „najlepszy debiutant telewizyjny”. Zwrócił na siebie uwagę rolą Rory’ego O’Shei, irlandzkiego nastolatka chorującego na dystrofię mięśniową w dramacie Ja w środku tańczę (Inside I'm Dancing, 2004). Wcielił się w drugoplanową postać Fauna Tumnusa w kinowej adaptacji powieści fantasy C.S. Lewisa Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, 2005). Zagrał tytułowego Joe Macbetha w uwspółcześnionej i uproszczonej wersji dramatu Szekspira telewizji BBC Makbet (Macbeth, 2005), którego akcja toczy się w kuchni wykwintnej restauracji. W 2005 wziął też udział w przedstawieniu Breathing Corpses wystawianym w Royal Court Theatre. Za rolę narratora-osobistego lekarza ugandyjskiego dyktatora Idi Amina w dramacie historycznym Ostatni król Szkocji (The Last King of Scotland, 2006) był nominowany do nagrody BAFTA, którą otrzymał w 2006 roku w kategorii Dorastający Gwiazdor. Za rolę w dramacie Pokuta z 2007 roku był nominowany do Złotego Globu i nagrody BAFTA. W 2008 zagrał główną rolę w filmie akcji Wanted – Ścigani. W 2011 zagrał młodego Charlesa Xaviera w filmie X-Men: Pierwsza klasa; wystąpił w tej samej roli w X-Men: Przeszłość, która nadejdzie, oraz w X-Men: Apocalypse.

Życie prywatne

18 października 2006 roku poślubił Anne-Marie Duff, którą poznał na planie serialu Shameless. W 2016 roku rozwiedli się.

Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2006 Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa Pan Tumnus Grzegorz Damięcki
Grzegorz Damięcki - OzNLCSS
2014 X-Men: Przeszłość, która nadejdzie Młody Charles Xavier / Profesor X Waldemar Barwiński
Waldemar Barwiński - DOFP
2016 X-Men: Apocalypse Młody Charles Xavier / Profesor X Waldemar Barwiński
Waldemar Barwiński - Apocalypse
2019 X-Men: Mroczna Phoenix Młody Charles Xavier / Profesor X Waldemar Barwiński

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.