Jakub Szydłowski (ur. 30 marca 1974 roku) – polski aktor musicalowy, dubbingowy oraz reżyser teatralny.

Życiorys

Absolwent liceum muzycznego w Szczecinie i Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, gdzie grał główne role w spektaklach: „Hair” (Nagroda za debiut roku), „Muzyka Queen”, „Sen nocy letniej” oraz w licznych koncertach. Gościnnie występował jako Bernardo w „West Side Story” w Schwedt w Niemczech i jako Riff w szczecińskiej wersji tego musicalu.

Współpracował z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie zagrał Mackie Majchra w „Operze za trzy grosze”, a także brał udział w koncertach TVP: „Kombinat” i „Gorączka Warszawska”. Występował także przed szwajcarską publicznością grając główną rolę w oryginalnej wersji musicalu „Hair”. Od października 2004 grał Ojca Laurentego w produkcji Teatru Studio Buffo „Romeo i Julia”.

W 2011 roku nagrał utwór pt. „Analiza” z wokalistką Malwiną Kusior. W 2014 roku wyreżyserował na deskach warszawskiego Teatru Rampa musical Rent. Wyreżyserował na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej spektakl muzyczny Mariusza Urbanka „Brzydki kaczorek”.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Opowieści z Narnii: Książę Kaspian
2010 Alicja w Krainie Czarów Żaba
2011 Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje Lando Calrissian Billy Dee Williams
2011 Gwiezdne wojny: Część VI – Powrót Jedi Lando Calrissian Billy Dee Williams
2012 Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości Krochmalson Dany Boon
2012 Królewna Śnieżka
2012 Niesamowity Spider-Man Pasażer metra
2014 X-Men: Przeszłość, która nadejdzie Asystent
  • Głos w telewizji
  • Głos z głośnika
  • Ochroniarz
  • Prezenter TV
2016 Alicja po drugiej stronie lustra Figura szachowa
Przechodzień
2016 Legion Samobójców Sierżant Ames Bravo 14 Jaime FitzSimons
2016 Matka i córka: Droga do marzeń
2016 Mój przyjaciel smok
2016 Nowe przygody Aladyna Dżinn Éric Judor
2016 Warcraft: Początek Pojmany ork
2016 Wojownicze żółwie ninja: Wyjście z cienia DeAndre Jordan DeAndre Jordan
2017 Liga Sprawiedliwości Strażnik więzienny
Mężczyzna odwiedzający więzienie
2017 Muppety na wyspie skarbów Ślepy Piu Jerry Nelson
Jerry Frederick Warder
2017 Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara Żołnierz
2017 Strażnicy Galaktyki vol. 2 Martinex Michael Rosenbaum
2018 Ant-Man i Osa
2019 Rodzina od zaraz

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Przygody Sary Jane (teleTOON+) Porucznik Koenig Tom Wlaschiha
2015 The Returned Paul Koretsky Renn Hawkey
2016 Talia czaruje w kuchni
2018 Alexa i Katie Bennet Leonard Robinson

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2002 Ja jestem Ojciec Filipa Jakub Stanisław Szydłowski
2004 Batman: Sprawiedliwość ponad wszystko Jay
2005 Madagaskar Marynarz
2006 Heroes of Might and Magic V: Kuźnia przeznaczenia Duncan
Thralsai
2006 Stubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse Edward „Stubbs” Stubblefield Matthew Soell
2007 Age of Empires III: The Asian Dynsties Jian Huang (The Asian Dynasties)
Strażnicy (The Asian Dynasties)
2007 Artur i Minimki Szeryf
Gwary
2007 Shrek Trzeci Uczeń
  • Piraci
  • Rabuś
  • Więzień
2007 Wiedźmin Opryszek Jakub Szydłowski
  • Drwale
  • Błazen
  • Pięściarze
  • Porywacz
  • Ralf Duben
  • Rivijski wędrowiec
  • Zabójca Salamandry
  • Złodzieje
2008 Alone in the Dark Ochroniarz
2008 Brothers in Arms: Hell’s Highway Cole
Jack Courtland
2008 Fallout 3 Shakes Wes Johnson
  • Zastępca Spaw
  • Głos systemu ochrony Fabryki RobCo
  • Głos systemu ochrony metra
  • Komputer fabryki RobCo
  • Model demonstracyjny Protectrona
  • Robot fabryczny
2008 Księżniczka: Bajkowa podróż Złodziej
2008 Małpy w kosmosie Osiłek
2008 Mass Effect Naukowiec
  • Kolonista
  • Milicjant
  • Uchodźca
2008 Power Rangers: Super Legendy Lord Zedd Steve Blum
  • Lost Galaxy Zielony Rangers
  • Choobo
2009 Dragon Age: Początek Denek Helmi James M. Connor
  • Naczelny psiarz
  • Mikhael Dryden
2010 Dragon Age: Początek – Przebudzenie Plebejusz
2010 Mass Effect 2 Michael Petrovsky
  • David Archer (Projekt Nadzorca)
  • Werbownik Błękitnych Słońc na Omedze
2011 1812: Serce Zimy Jaryła Jakub Szydłowski
2011 Battlefield 3 Jack Chaffin Anthony Richard Denman
2011 Crysis 2 Chino Joey Ansah
2011 Kinect Sports: Sezon 2 Komentator meczów footballu amerykańskiego #1
2011 Resistance 3 Charlie Tent Crispin Freeman
2011 Scooby-Doo! Pierwsze strachy Upiór z opery
2011 The Elder Scrolls V: Skyrim Ralof Michael Gough
  • Jarl Barlgruuf Większy
  • Jarl Korir
  • Vilkas
  • Hadring
  • Heimskr
  • Hod
  • Alvor
  • Roggi Splątana-Broda
  • Falk Ogniobrody
  • Belrand
  • Jorn
  • Gorm
  • Kraldar
  • Jon Dziecię-Wojny
  • Skulvar Rękojeść-Szabli
  • Sond
  • Thonnir
2011 Twierdza 3 Łucznicy
Kusznicy
2011 Wiedźmin 2: Zabójcy królów Ethlon Jakub Szydłowski
  • Chudy
  • Myszka
  • Temerscy żołnierze
2012 Diablo III Porucznik Clyfton
  • Krist
  • Łowca skarbów
  • Tench
  • Uchodźca
2012 Hitman: Rozgrzeszenie Mężczyzna w Chinatown
Mężczyzna na dworcu
2012 XCOM: Enemy Unknown Delta 3
Peter Van Doorn
2012 The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard Nordowie
2013 Company of Heroes 2 Niemiecki oficer
  • Oficer niemieckiego wywiadu
  • Radziecki kierowca
2013 Disney Infinity Francesco Paltegummi Carlos Alazraqui
  • Lando Calrissian
  • Ralph Demolka
2013 Kinect Rush: Przygoda ze studiem Disney Pixar Francesco Paltegummi
2013 Puppeteer Kurczak Daniel Curshen
  • Słońce
  • Zapaśnik
2013 Sly Cooper: Złodzieje w czasie Sir Galleth Cooper Yuri Lowenthal
2013 The Elder Scrolls V: Skyrim – Dragonborn Gjalund Rozsądny
  • Wulf
  • Duch Hrothmunda
  • Szaleniec
2013 The Elder Scrolls V: Skyrim – Hearthfire Służący
Mężowie
2014 Diablo III: Reaper of Souls Will
  • Przerażony mieszkaniec Zachodniej Marchii
  • Porucznik Clyfton
  • Andre
2014 Hearthstone Straszliwy korsarz
  • Fruwająca maszyna (Gobliny vs Gnomy)
  • Brann (Otchłań Czarnej Góry)
  • Kultysta ostrzy (Przedwieczni bogowie)
2014 Sunset Overdrive Projektant broni
Parch strzelec
2015 Dying Light Gazi
  • Irwin
  • Macary
  • Omar Boz
  • Ocalały
2015 Rise of the Tomb Raider Ocalali
Brygadzista kopalni
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Lando Calrissian Billy Dee Williams
2016 PlayStation VR Worlds JJ
2017 StarCraft: Remastered Krążownik (jednostka) Chris Metzen
2018 LEGO Iniemamocni Chad Brentley Adam Gates
2019 Days Gone Wieczysty
  • Roach
  • Ocaleniec
2019 MediEvil Woden Potężny
Karl Sturnguard
2020 Ghost of Tsushima Kajiwara

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1996 Jakubek i brzoskwinia olbrzymka Zielony konik polny Simon Callow
2002 Piękna i Bestia Gaston Richard White
2012 Merida waleczna
2016 My Little Pony: Equestria Girls – Legenda Everfree Bulk Biceps (część kwestii) Michael Dobson
2016 Sekretne życie zwierzaków domowych
2017 Czarny kocioł Zbir
2017 Przygody Ichaboda i Pana Ropucha Cyryl J. Pat O'Malley

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1998 Laboratorium Dextera
2007 Fineasz i Ferb
2010 Batman: Odważni i bezwzględni Jaime Reyes / Błękitny Skarabeusz (odc. 54, 58, 63) Will Friedle
  • Dr Fate
  • Gorilla Grodd (odc. 2, 13, 14, 22, 63, 65)
  • Ted Kord (odc. 8, 44)
2011 Pora na przygodę! Lemoniadek (odc. 74b, 105a, 107a) Jack Pendravis
  • Ash (odc. 28a)
  • Papierowy Piotr (odc. 38a)
  • Joshua (odc. 39b)
  • Hunson Abadeer (odc. 40b, 136b)
  • Ed (odc. 41b)
  • Królewna Ciastko (odc. 46a, 102b)
  • Grod (odc. 47a)
  • Bruno (odc. 60b)
  • Laserowy Czarodziej (odc. 77b)
  • Rap Miś (odc. 78a, 135a)
  • Bananowy Strażnik (odc. 79b, 107a)
  • Maluch (odc. 83b)
  • Chatsberry (odc. 86a, 125b)
  • Chrupcio (odc. 90a, 94a, 108b)
  • BooBoo Sousa (odc. 93a)
  • Magiczny Gość (odc. 95a, 116a)
  • Orgalorg (odc. 97a-97b)
  • Człowiek Banan (odc. 106b)
  • Bob (odc. 111b)
  • Kostek (odc. 114a)
2014 Steven Universe Kwaśna Śmietana Brian Posehn
  • Marty
  • Pan Gustaw
  • Harold Smiley (SDI Media)
  • Doug Maheswaran (Studio Sonica)
2014 Wujcio Dobra Rada Pan Gustaw Kevin Michael Richardson
2015 BoJack Horseman Policjant-pies (odc. 17)
  • Farmer (odc. 17)
  • Adwokat (odc. 18)
  • Słoń montujący maszynę autoerotycznej asfiksji (odc. 18)
2015 Między nami, misiami
2015 Po drugiej stronie muru Jimmy Brown Thomas Lennon
  • Rozbójnik
  • Jimmy
2015 Transformers: Robots in Disguise Starscream
  • Szalony łowca kosmitów
  • Denny Clay (odc. 51)
  • Policjant z Cybertronu
2016 Krudowie u zarania dziejów
2016 Rick i Morty Pierd (odc. 13) Jemiane Clement
Gary (odc. 15) Matt Walsh
2016 Totalna Porażka: Wariacki wyścig Gerry David Husbands
  • Ennui (odc. 3, 6-7, 11, 14, 17-20, 26)
  • Pilot samolotu (odc. 12, 16, 22)
2017 Brickleberry
2017 Castlevania Wład „Dracula” Țepeș (seria II) Graham McTavish
2017 Magiczne magiimiecze Komentator Kyle A. Carozza
  • Gateaux,
  • Słodko-kuszący magiimiecz
  • Mrózferatu
  • Broku-Cios
2017 The Seven Deadly Sins Ban Tatsuhisa Suzuki
2017 Zaplątani: Serial Lance Bajero James Monroe Iglehart
2018 Claude Pan Piętka (odc. 41-42)
2018 Dragon Ball Super Beerus Kōichi Yamadera
2018 Obóz na wyspie Księżyc (dalsze odcinki) Cedric the Entertainer

Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2002 Piękna i Bestia Partie wokalne Gastona
2007 Fineasz i Ferb Pepe Pan Dziobak (odc. 2b, 9)
2008 Asterix na olimpiadzie Piosenka testera zwierciadeł
2009 Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków Chór
2010 Batman: Odważni i bezwzględni Wykonanie piosenek w odcinku Król muzyki
2012 Kopciuszek Partie chóralne
2013 Miasteczko South Park Piosenki tytułowe
2014 Steven Universe „Pą-pą-pączki”, Chór Pan Greg
2015 BoJack Horseman „Kuraki na smak” (odc. 17)
2015 Po drugiej stronie muru Piosenka o Północnym Wietrze, Piosenka rozbójnika
2017 Piękna i Bestia „Bella”, „Gaston”, „Gościem bądź”, „Bestii – śmierć!”, „Piękna i Bestia (repryza)”
2018 Mary Poppins powraca „Do nieba bram”

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.