FANDOMJacek Kałucki (ur. 5 grudnia 1953 w Kaliszu) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, reżyser, felietonista, kabareciarz oraz autor tekstów i sztuk teatralnych.

Życiorys

Jest absolwentem I Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Żonaty, ma dwoje dzieci.

W 1978 roku ukończył warszawską PWST pod opieką pedagogiczną Ryszardy Hanin. Zaraz potem został zaangażowany przez Mariusza Dmochowskiego do Teatru Nowego w Warszawie. W grudniu tego roku zadebiutował rolą Nieznajomego w Horsztyńskim. Później pojawiły się inne, istotne w karierze Kałuckiego kreacje sceniczne, takie jak Demetriusz w Śnie nocy letniej, Saint-Just w Dr Guillotin czy Ahr-Schreiter w Mrokach Bogusława Schaeffera.

Podczas trwania stanu wojennego bojkotował media. Wraz z przyjaciółmi - Agatą Rzeszewską i Maciejem Pietrzykiem - założył alternatywny Teatr Domowy. Walczył z ówczesną sytuacją polityczną poprzez autorskie teksty, poezję i sztuki, w których także sam brał udział. Pisał adaptacje książek wydawanych w drugim obiegu oraz nagrywał kasety audio.

Wielką popularność - przede wszystkim wśród młodych widzów, zdobył dzięki programom telewizyjnym emitowanym pod koniec lat 80 i w 90 pt. „Wyprawy prof. Ciekawskiego” i „Ciuchcia”. Grał tam Docenta Doświadczalskiego.

Artysta założył i występował również w kabarecie „Figlik”. Jest autorem piosenek a wiele z nich znalazło się na płycie zatytułowanej „Ortografia śpiewająco”. Zdobyła ona spore uznanie krytyków oraz słuchaczy.

Jacek Kałucki jest także aktorem dubbingowym. Swojego głosu użyczył między innymi w takich produkcjach jak: „Pokémon”, „Inspektor Gadżet – Misja specjalna” oraz „Muppety z kosmosu". Nagrał kilka audiobooków.

Wystąpił w ponad 60 obrazach kinowych i telewizyjnych: „Konopielka”, „Fachowiec”, "Ogród Luizy", „Tato" czy „Czarny czwartek". W filmach grywa najczęściej drugoplanowe role, które jednak zapadają w pamięci widzów. Od 2007 wciela się w postać Krzysztofa Jaworskiego w serialu „Barwy szczęścia".

Kałucki jako Jacek Hempel napisał trzy jednoaktówki: "Jakoś to będzie", "Będzie tylko lepiej" i „Za lepsze czasy”. Bohaterami sztuk są panowie „A” i „B”, którzy komentują rodzime wydarzenia od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ze spektaklami jako pan „B”, występuje z wielkim powodzeniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 1990 roku, aktor nie jest związany z żadnym teatrem.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1992 Beethoven Harvey Oliver Platt
1996 Bingo (wersja telewizyjna)
1997 Batman i Robin
2004 Rabin Jakub Minister André Falcon
  • Gruby żyd
  • Kierowca
  • Żandarm
  • Sprzedawca na stacji benzynowej
  • Sprzedawca w „Gwieździe Kijowa”

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1996 Wieczór z muppetami

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2002 Pool of Radiance: Ruiny Myth Drannor Athan
Pool of Radiance Ruins of Myth Drannors Jacek Kałucki (Athon)
2015 Heroes of the Storm Komodor Ford
Jacek Kałucki - HOTS

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 Pokémon Ojciec Stephanie
Pokemon Jacek Kałucki (ojciec stefani)
Profesor Oak
Pokemon J.Kałucki (Oak)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.