FANDOMJacek Beler (ur. w 1983 roku w Zabrzu) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, wokalista zespołu Mięśnie, a także poeta i grafik.

Życiorys

Jest synem Tomasza Belera, animatora, wieloletniego dyrektora Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, prowadzącego Impresariat Artystyczno Promocyjny Pro Arte, odznaczonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu. W latach szkolnych związał się z istniejącym tam od 1974 Kabaretem „I czyli cdn...”, gdzie poznał smak aktorstwa, co zadecydowało wkrótce o wyborze drogi zawodowej. Również w tym czasie wraz z przyjacielem Radosławem Rutkowskim założył swój pierwszy zespół. Losy obu mężczyzn zetknęły się na nowo dziewięć lat później w Warszawie, gdy założyli swój kolejny zespół.

Po liceum uczęszczał na roczne studium aktorskie Lart Studio w Krakowie, gdzie przygotowywał się do egzaminów do szkoły aktorskiej. W 2009 ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Zadebiutował jako aktor w 2008 w spektaklach Akademii Teatralnej: Bukowski Show (reż. Katarzyna Szyngiera), Miłość i gniew (reż. Mariusz Benoit). W tym samym roku został doceniony za rolę w przedstawieniu dyplomowym Moulin Noir w reżyserii Marcina Przybylskiego i fantastyczne wykonanie utworu Nicka Cave’a O’Malley’s Bar. Przed końcem studiów wystąpił jeszcze w spektaklu Sceny z Różewicza w reżyserii Wiesława Komasy. Po studiach dostał angaż w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, gdzie gra do dziś.

Zadebiutował na dużym ekranie w 2008 u boku Daniela Olbrychskiego w polsko-rosyjskim melodramacie Tylko nie teraz w reż. Walerija Pendrakowskiego.

Ma za sobą kilka gościnnych ról w filmach (m.in. Bez wstydu, Jesteś Bogiem), a także w serialach (m.in. Ratownicy, Układ Warszawski, Czas honoru, Prawo Agaty).

Na uwagę zasługują role w filmie Sęp z 2012, gdzie Beler wcielił się w postać zaburzonego psychicznie mordercy - Waleriana Lemana, a także rola Cinka w serialu produkcji HBO z 2014 Wataha.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2018 Czarna Pantera Młody T'Chaka Atandwa Kani
Jacek Beler - Czarna Pantera
2018 Han Solo: Gwiezdne wojny – Historie
2018 Pacific Rim: Rebelia Hermann Gottlieb Burn Gorman
Jacek Beler - PRR

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.