FANDOM


Józefina i Napoleon (franc. Josephine ou la comedie des ambitions) – francuski dramat historyczny z 1979 roku w reżyserii Roberta Mazoyera do jego scenariusza. Dubbing do niego zlecony został przez Telewizję Polską i premierowo emitowany był na antenie TVP1 od 22 listopada 1981 do 3 stycznia 1982 roku, a następnie powtórzony na antenie TP Katowice w 1991 roku i jeszcze raz na antenie TVP1 z przerwą świąteczną od 10 kwietnia do 22 maja 1999 roku. Dubbing realizowano od 24 lipca 1980 do 2 lipca 1981 roku.

Fabuła

Rok 1793. W Paryżu trwa rewolucja francuska, rząd przejęli jakobini pod przywództwem Maximiliena de Robespierre’a. Nastały czasy Wielkiego Terroru. Podczas gdy w kierunku gilotyn powoli toczą się powozy, elegancka kobieta przemierza siedzibę Konwentu Narodowego, chcąc prosić o spotkanie. To Joséphine de Beauharnais, żona generała Alexandre’a-François-Marie de Beauharnais, oskarżonego o zdradę stanu. Kobieta chce prosić o audiencję, mając nadzieję na wydostanie męża z więzienia. Tego samego, do którego sama niedługo trafi z rozkazu Robespierre’a, mając podzielić los straconego na gilotynie męża. Piękna Kreolka nie wie jednak, że niedługo spotka innego generała – Napoléona Bonapartego.
Źródło opisu: Opis wydawcy DVD

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Maria Piotrowska Reżyseria
Stanisława Dziedziczak Dialogi (odc. 1, 2)
Maria Etienne Dialogi (odc. 2, 3, 5)
Alina Hojnacka-Przeździak Dźwięk (odc. 1-2)
Zdzisław Siwecki Dźwięk (odc. 4-5)
Anna Łukasik Montaż (odc. 1, 3, 5)
Anna Szatkowska Montaż (odc. 2)
Jolanta Nowaczewska Montaż (odc. 4)
Adam Wieluński Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Magdalena Zawadzka Joséphine de Beauharnais Danièle Lebrun
Krzysztof Wakuliński Napoléon Bonaparte Daniel Mesguich
Maria Ciesielska
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.