Iwona Kmiecik (ur. 20 maja 1984 w Starachowicach) – polska piosenkarka jazzowa.

Życiorys

Iwona Kmiecik zrealizowała swoje pierwsze nagrania w wieku zaledwie dwóch lat. W wieku pięciu lat zaczęła naukę gry na fortepianie w Prywatnym Ośrodku Muzycznym w Tomaszowie Mazowieckim, którą później kontynuowała w Państwowej Szkole Muzycznego I i II stopnia, aż do jej ukończenia w 2003 roku. Iwona Kmiecik studiowała na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, a w trakcie nauki brała udział w różnych zawodach w łyżwiarstwie szybkim, podczas których m.in. zdobyła srebrny i brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów na dystansach: 1000 m i 500 m, a także uzyskała Mistrzowską Klasę Sportową na dystansie 5000 m, dzięki czemu zdobyła indeks krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Równolegle brała udział w warsztatach jazzowych, a podczas jednych z nich poznała Lorę Szafran, która namówiła ją na studia wokalne. W 2006 roku została studentką Akademii Muzycznej w Katowicach, a w 2011 roku obroniła tytuł magistra sztuki w dziedzinie wokalistyki jazzowej.

W 2008 roku Iwona Kmiecik dołączyła do swojego pierwszego zespołu, w którym zaczęła pisać piosenki. Piosenkarka wystąpiła wraz z zespołem na Przeglądzie Muzycznym „On Music”, na którym zajęli pierwsze miejsce. W 2010 roku piosenkarka nagrała swoją debiutancką EP-kę z zespołem. Na ostatnim roku swoich studiów założyła nowy zespół o nazwie Iwona Kmiecik Quartet, który potem przekształcił się w Iwona Kmiecik Quintet. Grupa brała udział w wielu konkursach muzycznych, otrzymując m.in. Grand Prix na Międzynarodowym „Krokus Jazz Festival” w Jeleniej Górze oraz Nagrodę Główną na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W tym czasie Iwona Kmiecik indywidualnie zdobyła także drugą nagrodę na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz trzecią nagrodę na Jazz Novum Festival w Łomży.

W październiku 2011 roku Iwona Kmiecik przeprowadziła się do Warszawy. W lutym 2012 roku wzięła udział w przesłuchaniach do drugiej edycji programu Bitwa na Głosy w TVP2 i dostała się do drużyny Natalii Kukulskiej. Pod koniec marca grupa odpadła z programu, zajmując siódme miejsce. Dzięki współpracy z Natalią Kukulską, Iwona Kmiecik wraz z pozostałymi wokalistami z drużyny wystąpiła w koncercie poświęconemu Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu zatytułowanym Życia mała garść, tworząc chóry dla takich artystów, jak m.in. Czesław Mozil, Piotr Cugowski i Halina Frąckowiak. W czerwcu 2012 roku Iwona Kmiecik wzięła udział w przesłuchaniach do czwartej edycji programu Must Be the Music. Tylko muzyka, na których zaśpiewała swoją wersję przeboju „Only Girl (In the World)” z repertuaru Rihanny. Piosenkarka przeszła do półfinału programu, w którym zaprezentowała autorski utwór „Breathing”. Głosami widzów ostatecznie awansowała do finału, w którym nie zakwalifikowała się do pierwszej trójki.

21 listopada 2013 roku ukazał się debiutancki album studyjny Iwony Kmiecik zatytułowany Kolor szlachetności. Pierwszym singlem promującym płytę został utwór „RoSe”, do którego został zrealizowany teledysk.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2017 Garderoba Julie Sara Bareilles Sara Bareilles

Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2016 Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie „My Superstar”

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.