Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu

Ijon Tichy – gwiezdny podróżnik (oryg. Ijon Tichy: Raumpilot, 2007, 2011) – niemiecki serial science-fiction luźno oparty na książce Stanisława Lema Dzienniki gwiazdowe.

W 2007 roku powstał pierwszy sezon serialu, składający się z sześciu ok. 14-minutowych odcinków, który w polskiej wersji ukazał się na DVD 28 stycznia 2009 roku wraz z 16. tomem dzieł Lema w kolekcji Gazety Wyborczej.

W 2011 roku powstał drugi sezon składający się z ośmiu nieco dłuższych (ok. 24-minutowych) odcinków, który jednak w ogóle nie ukazał się w Polsce.

Fabuła

Ijon Tichy przemierza w swojej mieszkaniopodobnej, „trzypokojowej” rakiecie przestrzeń kosmiczną. W jego podróżach towarzyszy mu żeński robot w postaci hologramu. Razem przeżywają nieprawdopodobne przygody na obcych planetach, w kosmicznych wirach lub we własnej rakiecie. Rakieta Tichego wygląda jak wielki czajnik, przypominający od wewnątrz stare berlińskie mieszkanie. Kosmici natomiast zostali przedstawieni za pomocą prostych środków w sposób dziwaczny i mocno akcentujący ich charaktery. W podróży po kolorowym świecie towarzyszy widzom głos Tichego w roli narratora, która wypełniona jest cytatami charakterystycznymi dla tego gatunku i dowcipnymi pomysłami.

Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Sonica Realizacja nagrań
Piotr Kozłowski Reżyseria
Tomasz Lem Dialogi
Maciej Brzeziński Dźwięk i montaż
Piotr Pluciński Organizacja produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Maciej Stuhr Ijon Tichy Oliver Jahn
Edyta Jungowska Analogowa Halucyna Nora Tschirner
W pozostałych rolach
Robert Jarociński
Modest Ruciński
Paweł Szczesny

Linki zewnętrzne