FANDOMIdrissa Akuna „Idris” Elba (ur. 6 września 1972 roku w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Życiorys

Elba urodził się jako Idrissa Akuna Elba, a podczas nauki w szkole w Canning Town skrócił swoje pierwsze imię. Jego ojciec pochodził z Sierra Leone, natomiast matka z Ghany. Elba dorastał, jako jedynak, w East Ham. W wieku 14 lat zaczął pomagać swojemu wujkowi, który zajmował się zapewnianiem muzyki na weselach. Po niecałym roku Elby rozpoczął z przyjaciółmi własny muzyczny biznes. Mając 16 lat porzucił szkołę i wygrał miejsce w National Youth Music Theatre. Od tego czasu imał się różnych zajęć, w tym m.in. cold callingowej sprzedaży, aby opłacić rachunki, w międzyczasie grając w Crimewatch, serii rekonstruującej morderstwa. Poza tym, w wieku 19 lat, pracował jako DJ w nocnych klubach pod pseudonimem Big Driis. Niedługo po tym zaczął brać udział w przesłuchaniach do seriali telewizyjnych. W 1989 roku podjął się pracy na nocną zmianę w fabryce Forda w Londynie. Elba zaczął traktować aktorstwo poważnie podczas nauki w szkole średniej, w czym pomogła mu nauczycielka tego przedmiotu, Susan McPhee.

Mimo że działalność aktorska Elby rozpoczęła się oficjalnie w 1992 roku, dopiero trzy lata później otrzymał swoją pierwszą rolę w serialu Bramwell. W 1995 roku po raz pierwszy został wymieniony w czołówce, przy okazji występu w jednym z odcinków serialu Absolutnie fantastyczne. W kolejnych latach pojawiał się w rolach drugoplanowych w wielu brytyjskich serialach, w tym m.in.: The Bill, Degrees of Error, The Ruth Rendell Mysteries, The Governor, Family Affairs, Ultraviolet oraz Dangerfield.

Elba podjął decyzję o wyjeździe do Nowego Jorku, a do Anglii wracał tylko po to, aby brać udział w nagraniach, w tym np. serialu Sprawy inspektora Lynleya. W 2001 roku wystąpił jako Achilles w sztuce Troilus and Cressida. W tym samym roku zagrał w jednym z odcinków serialu Prawo i porządek, a rok później dostał angaż do Prawa ulicy, w którym występował przez dwa lata. W 2005 roku wcielił się w postać kapitana Augustina Muganzy w filmie telewizyjnym Czasem w kwietniu, mówiącym o ludobójstwie w Rwandzie. W 2007 roku Elba pojawił się w specjalnym programie Black Entertainment Television Black Men: The Truth.

W 2008 roku Elba zagrał w serialu Rhe No. 1 Ladies' Detective Agency, filmowanym w Botswanie. Premierowy odcinek wyemitowany został 23 marca i osiągnął 6,3 milionów widzów i 27% udziału w rynku. Rok później pojawił się w amerykańskim serialu Biuro. W 2009 roku zaczął grać tytułową rolę w serialu BBC, Luther, za którą dostał Złoty Glob.

Kariera filmowa

W 2001 roku Elba wystąpił w Buffalo Soldiers, jednak film został szybko wycofany z kin ze względu na polityczny oddźwięk. W 2005 roku zagrał w obrazie The Gospel, a w 2007 roku wystąpił z Hilary Swank w horrorze Plaga.

W 2007 roku Elba zagrał główną rolę w komedii Moje córki oraz jedną z drugoplanowych ról w filmie 28 tygodni później. W tym samym roku wcielił się również w postać Tango w thrillerze American Gangster oraz pojawił się w obrazie This Christmas.

W 2008 roku Elba wystąpił w horrorze Prom Night oraz kryminale RocknRolla w reżyserii Guya Ritchie'ego. W 2009 roku zagrał w filmach Nienarodzony oraz Obsesja.

W 2010 roku Elba zagrał w filmowej adaptacji komiksu The Losers, która kręcona była w Portoryko. Poza tym wystąpił w thrillerze Takers, gdzie partnerował Haydenowi Christensenowi, Chrisowi Brownowi, T.I. i Paulowi Walkerowi.

W 2012 roku zagrał również w głośnym horrorze science-fiction Prometeusz, wyreżyserowanym przez Ridleya Scotta. Wystąpił tam obok m.in. Charlize Theron, Noomi Rapace i Michaela Fassbendera.

Kariera muzyczna

W 2001 roku Elba wystąpił w teledyskach Fata Joego i Angie Stone. W 2006 roku wydał swój pierwszy minialbum Big Man. Elba był współproducentem i współwykonawcą intra na albumie American Gangster Jaya-Z.

Elba był DJ-em na NBA All Star 2007 w Venetian Hotel i Ice House Lounge w Las Vegas, w 2009 roku pełnił tę samą funkcję w programie BET Rising Icons. Wystąpił również w wideoklipie "Respect My Conglomerate" Busta Rhymesa. Drugi minialbum Elby nosi tytuł Kings Among Kings.

Życie osobiste

Elba był w przeszłości żonaty; w wywiadzie przyznał, że jego była żona jest wspaniałą osobą, ale chcieli innych rzeczy w życiu, dlatego musieli się rozstać. Z tego związku ma córkę, Isan, która urodziła się w 2002 roku. Elba był wielokrotnie widywany z byłą żoną po rozwodzie, gdyż, jak powiedział, pozostają w przyjacielskich stosunkach. Elba przyjaźni się z Seanem Combsem i Ludacrisem, a większość czasu spędza w Atlancie, gdzie mieszka jego córka. W kwietniu 2009 roku Elba został ambasadorem akcji przeciw przemocy. Elba jest kibicem londyńskiej drużyny Arsenal FC, podczas gdy jego ojciec to fan Manchester United.

W październiku 2016 stoczył swoją pierwszą walkę w kickboxingu w pojedynku w London’s York Hall i wygrał ją. W filmie dokumentalnym na kanale Discovery Channel Idris Elba: Fighter (2017), Elba podróżuje po całym świecie i doskonali swoje umiejętności w boksie tajskim i kickboxingu.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1995 Absolutnie fantastyczne Gigolo
2013 Thor: Mroczny świat Heimdall Mirosław Zbrojewicz
2015 Avengers: Czas Ultrona Heimdall Mirosław Zbrojewicz
Mirosław Zbrojewicz - ACU
2016 Księga dżungli Shere Khan Jan Frycz
Jan Frycz - Księga dżungli
2017 Thor: Ragnarok Heimdall Mirosław Zbrojewicz
Mirosław Zbrojewicz - Ragnarok
2018 Avengers: Wojna bez granic Heimdall Mirosław Zbrojewicz
Filmy i seriale animowane
2016 Gdzie jest Dory? Boja Krzysztof Stelmaszyk
2016 Zwierzogród Komendant Bogo Krzysztof Stelmaszyk

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.