FANDOMIan McNeice (ur. 2 października 1950 roku w Basingstoke) – angielski aktor charakterystyczny, grający w teatrze, telewizji i filmie.

Życiorys

Kształcił się w Taunton School w Somerset, następnie studiował aktorstwo w London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA), po czym przez dwa lata występował w zespole teatralnym Salisbury Playhouse. Związał się następnie zawodowo z Royal Shakespeare Company. Na przełomie lat 1981 i 1982 grał w sztuce The Life and Adventures of Nicholas Nickleby na Broadwayu. W produkcjach telewizyjnych pierwsze role otrzymywał pod koniec lat 70. Regularnie zaczął pojawiać się w serialach telewizyjnych od połowy lat 80. W 1985 wcielił się w postać Harcourta w serialu Na krawędzi mroku, grał postać barona Vladimira Harkonnena w Diunie i Dzieciach Diuny, stałą rolę herolda odgrywał w produkowanym przez HBO i BBC Rzymie.

Pojawił się w licznych produkcjach filmowych kinowych i telewizyjnych, tj. 84 Charing Cross Road, Ace Ventura: Zew natury, Dzień żywych trupów, John Carter, Kolonia karna, O Angliku, który wszedł na wzgórze, ale zszedł z góry, Walkiria. Wcielał się w postacie historyczne w tym w Gerharda Klopfera w Ostatecznym rozwiązaniu i Lentulusa Batiatusa w Spartakusie, a także Winstona Churchilla w serialu Doktor Who i teatralnej adaptacji Jak zostać królem.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1990 Wydział Rosja Merrydew
2004 W 80 dni dookoła świata Pułkownik Kitchener Marian Opania
2005 Oliver Twist Limbkins Marian Opania
Filmy i seriale animowane
1996 Opowieści Starego Testamentu Ahab Włodzimierz Bednarski

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.