Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement


Gwyneth Kate Paltrow (ur. 27 września 1972 r. w Los Angeles) – amerykańska aktorka, reżyserka i scenarzystka filmowa.

Życiorys

Urodziła się w mieszanej rodzinie jako jedyna córka i starsze dziecko reżysera i producenta telewizyjnego Bruce'a Paltrowa (ur. 26 listopada 1943, zm. 3 października 2002) i aktorki Blythe Danner (ur. 3 lutego 1943), ma młodszego brata Jake'a (ur. 26 września 1975).

Kariera

Mając jedenaście lat występowała u boku matki na scenie w Nowym Jorku. Po ukończeniu prywatnej szkoły średniej dla dziewcząt Spence School w Nowym Jorku studiowała historię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara.

Po kilku miesiącach zajęć zdecydowała się poświęcić karierze aktorskiej. Rok później zadebiutowała na kinowym ekranie w dramacie Wrzask (Shout, 1991) u boku Johna Travolty i Heather Graham, a także pojawiła się jako Wendy w obrazie Stevena Spielberga Hook (1991). Przełomem w jej karierze okazała się rola żony oficera śledczego (Brad Pitt), pracującego w wydziale zabójstw, w thrillerze Davida Finchera Siedem (Se7en, 1995), za którą była nominowana do nagrody Saturna. Wystąpiła także w teledysku Melissa Etheridge "I Want To Come Over" (1995). Kreacja Emmy Woodhouse w filmowej adaptacji powieści Jane Austen Emma (1996) przyniosła jej nagrodę Złotego Satelity. Zebrała dobre recenzje za występ w remake'u klasycznym obrazie Wielkie nadzieje (Great Expectations, 1998) u boku Ethana Hawke i Roberta De Niro oraz otrzymała nagrodę Blockbuster Entertainment za postać Emily Bradford Taylor w thrillerze kryminalnym Morderstwo doskonałe (A Perfect Murder, 1998) z Michaelem Douglasem i Viggo Mortensenem.

Sukcesem była kreacja Violi De Lesseps, miłości młodego Williama Szekspira (Joseph Fiennes) w filmie kostiumowym Johna Maddena Zakochany Szekspir (Shakespeare in Love, 1998), za którą została uhonorowana m.in. nagrodą Oscara, nagrodą Złotego Globu nagrodą Empire i zdobyła nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). W 2002 roku odniosła sukces na scenie londyńskiego teatru Donmar Warehouse w spektaklu Dowód wyreżyserowanym przez Johna Maddena, dwa lata później przeniesionym na duży ekran.

Życie prywatne

Od grudnia 1994 do maja 1997 związana była z aktorem Bradem Pittem. 5 grudnia 2003 poślubiła Chrisa Martina, lidera rockowej grupy Coldplay. Mają dwójkę dzieci: córkę Apple Blythe Alison (ur. 14 maja 2004) i syna Mosesa Bruce'a Anthony'ego (ur. 8 kwietnia 2006). W marcu 2014 roku Paltrow ogłosiła, że po dziesięciu latach małżeństwa rozstała się z Martinem, określając ten proces jako „świadome odpięcie” (conscious uncoupling). W kwietniu 2015 roku Paltrow wystąpiła o rozwód z Martinem.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1991 Hak Młoda Wendy
2012 Avengers Virginia „Pepper” Potts Magdalena Kumorek
2013 Iron Man 3 Virginia „Pepper” Potts Magdalena Kumorek
2017 Spider-Man: Homecoming Virginia „Pepper” Potts Magdalena Kumorek
2018 Avengers: Wojna bez granic Virginia „Pepper” Potts Magdalena Kumorek
2019 Avengers: Koniec gry Virginia „Pepper” Potts Magdalena Kumorek

Linki zewnętrzne

Advertisement