FANDOMGrażyna Wolszczak-Sikora (ur. 7 grudnia 1958 roku w Gdańsku) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Życiorys

W 1977 r. ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Zdawała bezskutecznie na psychologię, a za namową koleżanki z klasy zgłosiła się do studium aktorskiego wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, którego spektakl obejrzała w Gdańsku. We Wrocławiu spędziła około pół roku (tam poznała m.in. Cezarego Harasimowicza), następne pół roku praktykowała w teatrze w Wałbrzychu. W 1978 r. dostała się na studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Egzamin końcowy zdała 9 czerwca 1983 r. z wynikiem „dobry”. Jej dyplom magistra sztuki w zawodzie „aktor dramatu” podpisał rektor prof. Andrzej Łapicki.

W czasie stanu wojennego została aktorką Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie grała w spektaklach Janusza Wiśniewskiego, jak Trzy siostry A. Czechowa (1985), Olśnienie i Panopticum à la Madame Tussaud. Wystąpiła z teatrem w Anglii i Szkocji.

Wolszczak pojawiała się na scenach kilku teatrów stolicy, jak Teatr Polski (1987–1988), Teatr Studio, Północne Centrum Sztuki czy Teatr Rozmaitości. Zagrała też w filmach Maskarada (1986), Żelazną ręką Ryszarda Bera, Dotknięci (1988) i Cyganka Dondula, gdzie partnerował jej C. Harasimowicz, oraz w serialu 07 zgłoś się (1986). Grała w Teatrze Rozmaitości (do 2000 r.), a następnie Dramatycznym (2001–2003) w Warszawie oraz startowała w castingach do filmów. Wystąpiła m.in. w Rozmowach kontrolowanych. W 1996 r. zagrała dziennikarkę Marię w Grach ulicznych Krzysztofa Krauzego, w 1997 r. wystąpiła z Agatą Buzek w Balladzie o czyścicielach szyb, kręconej we Włoszech, a w 1998 r. pojawiła się w serialu Matki, żony i kochanki jako Elżbieta, kolejna dziennikarka. W 1999 r. grała w filmie Wszyscy moi bliscy, a w 2000 r. w Żółtym szaliku. W filmie Wiedźmin zagrała czarodziejkę Yennefer. Wolszczak gra także w telenowelach: w Na Wspólnej zagrała Barbarę Brzozowską, a w Klanie psycholog. Wystąpiła też w Pierwszej miłości.

W Ja wam pokażę! (2006) Grażyna Wolszczak zagrała po raz pierwszy główną rolę. Jej rola Judyty została nagrodzona na festiwalu w Chinach w październiku 2007 r. Aktorka wystąpiła na charytatywnym koncercie ze Zbigniewem Wodeckim i zaśpiewała piosenkę „Baw mnie” wydaną na płycie „Vivy!” (2006). W 2008 r. ukończyła zdjęcia do komedii politycznej Zamiana, której scenarzystą jest Cezary Harasimowicz.

Pod koniec 2007 r. Grażyna Wolszczak opublikowała książkę Jak być zawsze młodą, piękną i bogatą, napisaną z Iwoną L. Konieczną, a wydaną przez Wyd. Bliskie.

Życie prywatne

W Poznaniu w 1984 r. aktorka poznała aktora Marka Sikorę. W wielkanocną sobotę 29 marca 1986 r. wzięli ślub, a w 1987 r. zamieszkali w Warszawie, gdzie Sikora został reżyserem. W 1989 r. urodził się jej syn Filip i przez kilka lat aktorka zajęła się jego wychowywaniem. Marek Sikora zmarł w 1996 r.

W 2002 r. odnowiła swą znajomość z Cezarym Harasimowiczem, z którym pozostaje w związku nieformalnym.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 Grinch: Świąt nie będzie Marta May Christine Baranski
Grażyna Wolszczak - GrinchŚNB

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 The Longest Journey: Najdłuższa podróż Fiona Francesca Longrigg
Grażyna Wolszczak - TLJ (Fiona)
Tun Luiec Francesca Longrigg
Grażyna Wolszczak - TLJ (Tun Luiec)
2001 Fallout Tactics: Brotherhood of Steel Casey Barrett
Grażyna Wolszczak - FT BoS (Casey)
 • Grażyna Wolszczak - FT BoS (Arlene)
  Arlene Turling
 • Grażyna Wolszczak - FT BoS (Hyland)
  Skryba Hyland
 • Grażyna Wolszczak - FT BoS (Daisy)
  Daisy-May Gomer
 • Grażyna Wolszczak - FT BoS (Gloria)
  Gloria Timmons
 • Grażyna Wolszczak - FT BoS (Komunikat z windy)
  Komunikat z windy w Krypcie Zero
 • Grażyna Wolszczak - FT BoS (Terminal awaryjny)
  Terminal awaryjny Krypty Zero
2011 Tajemnice Aeropolis Mama
Grażyna Wolszczak TA (Mama)
 • TA G.Wolszczak (Królowa)
  Królowa
 • TA G.Wolszczak (Alicja)
  Alicja

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.