Glenn Ford właśc. Gwyllyn Samuel Newton Ford (ur. 1 maja 1916 roku w Québecu w prowincji Quebec, Kanada, zm. 30 sierpnia 2006 roku w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy.

Życiorys

Kariera filmowa

Syn Hannah Wood Mitchell i Newtona Forda (konduktora tramwajowego). W wieku 8 lat wraz z rodzicami wyjechał do Stanów Zjednoczonych i osiedlił w Santa Monica. Po ukończeniu studiów zaczął pracować w niedużym zespole teatralnym. Ponieważ jego ojciec uważał, że niepewny zawód aktora może być wyłącznie jego dodatkowym zajęciem, Glenn aż do czasu, kiedy zyskał sławę, był wziętym budowlańcem, zakładającym w Santa Monica domowe instalacje kanalizacyjne, grzewcze, remontującego dachy itp.

W 1939 zaangażowała go Columbia Pictures, przyjął wtedy amerykańskie obywatelstwo i pseudonim, który pochodził od nazwy rodzinnej miejscowości jego ojca – Glenford w Kanadzie. Swoją pierwszą poważną rolę kinową zagrał jeszcze w tym samym roku w Heaven with a Barbed Wire Fence. Jednak na rolę, która okazała się przełomową w jego karierze, musiał poczekać aż do zakończenia II wojny światowej, w filmie Gilda z 1946, w którym wystąpił obok Rity Hayworth. Szczyt jego kariery aktorskiej przypadł na lata 50., kiedy to był jednym z najpopularniejszych aktorów Hollywood i kreował swoje najciekawsze role. Grywał regularnie w filmach aż do lat 90., pojawiając się również na szklanym ekranie w filmach przypominanych przez stacje telewizyjne lub w zupełnie nowych produkcjach telewizyjnych. Od 1971 prowadził w CBS swój własny program pt. The Glenn Ford Show. Za namową szefa stacji Freda Silvermana zagrał w serialu kryminalnym Cade's County (1971-1972) i The Family Holvak (1975-1976). W 1991 przyjął propozycję udziału w serialu African Skies, jednak nagła choroba, wymagająca długotrwałego leczenia uniemożliwiła występ. Wcześniej wystąpił w swoim ostatnim filmie - Nerwy ze stali. Na plan filmowy już nie powrócił, wyniszczony serią kilku niedużych wylewów krwi do mózgu. Zmarł w swoim domu w Beverly Hills w 4 miesiące po swych 90. urodzinach. Jest pochowany na cmentarzu Woodlawn w Santa Monica.

Wystąpił w 109 filmach. Mimo że grywał przeważnie w westernach i filmach wojennych, głównie twardych i bezkompromisowych facetów (choć sympatycznych), jego niewątpliwy talent aktorski pozwolił mu nie zostać zaszufladkowanym. Doskonale odnajdywał się zarówno w komediach jak i dramatach, wymagających kreowania ról o skomplikowanym podłożu psychologicznym. W anglojęzycznej wersji Wikipedii można natrafić na informację, że ostatnim filmem w którym Glenn Ford pokazał się kinowej publiczności jest Superman: Powrót z 2006, w którym jego oblicze wyeksponowane zostało na rodzinnej fotografii Supermana w jednej ze scen.

Służba wojskowa

W 1942 zgłosił się na ochotnika do wojska i rozpoczął służbę w Korpusie Rezerwy Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMCR). Rok później został przeniesiony do służby czynnej w bazie korpusu marines w San Diego. Po specjalistycznym przeszkoleniu w Quantico (Wirginia) został awansowany do stopnia sierżanta i otrzymał przydział do sekcji radiowej biura public relations batalionu. Czynną służbę wojskową zakończył w grudniu 1944. W 1958, już jako uznany aktor wstąpił do rezerwy US Navy i w stopniu komandora podporucznika pełnił funkcję oficera public relations tej formacji. Przez kolejne lata promował służbę w US Navy w licznych występach radiowych i telewizyjnych, uzyskując kolejno stopień komandora porucznika (1963) i komandora (1968). W 1967 wraz z ekipą filmu szkoleniowego Global Marine udał się do Wietnamu. Przez pewien okres wraz z filmowcami był w delcie Mekongu – obszarze walk oddziałów amerykańskich z partyzantami Wietkongu. Służbę w oddziałach rezerwowych US Navy zakończył w 1970 w stopniu komandora i z odznaczeniami: Commendation Medal, American Campaign Medal, Asiatic-Pacific Campaign Medal, World War II Victory Medal, Rifle Marksman Badge i US Marine Corps Reserve Medal.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1956 Herbaciarnia „Pod Księżycem” Kapitan Fisby Wiesław Machowski
1956 Okup Dave Stannard Czesław Byszewski
1962 Próba terroru John „Rip” Ripley Edmund Fetting

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.