FANDOMGlenn Close (ur. 19 marca 1947 w Greenwich w stanie Connecticut) − amerykańska aktorka filmowa i teatralna, sześciokrotnie nominowana do Oscara.

Życiorys

Urodziła się w Greenwich w stanie Connecticut jako córka Bettine Moore i Williama T. Close. Ma dwie siostry i brata: Tinę, Jessie i Alexandra. Jej rodzice byli przedstawicielami wyższej klasy średniej. Jest daleką kuzynką Brooke Shields.

Glenn Close uczęszczała do prywatnej szkoły z internatem w Connecticut, później do szkoły w Szwajcarii. Edukację kontynuowała w The College of William and Mary, gdzie uzyskała licencjat z aktorstwa i antropologii. Jest także członkiem bractwa Phi Beta Kappa. W 1965 założyła zespół Up with People, w którym poznała swego pierwszego męża - Cabota Wade. Jednak po pięciu latach porzuciła koncertowanie i męża, wybrała grę na Broadwayu. Tam dostrzegł ją reżyser George Roy Hill i zaangażował ją do filmu - Świat według Garpa.

Trzykrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był Cabot Wade. W 1984 wyszła za mąż za Jamesa Constantine'a Marlas, z którym rozstała się w 1987. W latach 2006–2015 jej mężem był Dawid Shaw.

Glenn Close jest zazwyczaj kojarzona z wywołującymi dreszcz emocji rolami Madame de Merteuil w Niebezpiecznych związkach i szalonej redaktorki w Fatalnym zauroczeniu. Jej gra została doceniona nie tylko przez fanów, ale też i krytyków. Była nominowana sześciokrotnie do Oscara, w tym trzy razy w kategorii: główna kobieca rola pierwszoplanowa i aż trzy razy w kategorii: drugoplanowa rola kobieca. W 2002 roku otrzymała nominację do nagrody Emmy za gościnny występ w popularnym serialu komediowym Will & Grace.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1991 Hook Gutless
1996 101 dalmatyńczyków Cruella De Mon Dorota Stalińska
2000 102 dalmatyńczyki Cruella De Mon Maria Pakulnis
2014 Strażnicy Galaktyki Irani Rael / Nova Prime Maria Pakulnis
Maria Pakulnis - GotG
2016 Warcraft: Początek Alodi Zuzanna Lipiec
Zuzanna Lipiec - Warcraft
Filmy i seriale animowane
1999 Tarzan Kala Marzena Trybała
2005 Czerwony Kapturek − prawdziwa historia Babcia Miriam Aleksandrowicz
2005 Tarzan 2: Początek legendy Kala Marzena Trybała

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.