Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Gal Gadot (hebr.: גל גדות, ur. 30 kwietnia 1985 w Rosz ha-Ajin) – izraelska aktorka i modelka.

Życiorys

Urodziła się w żydowskiej rodzinie jako córka inżyniera Micha’ela Gadota i nauczycielki Irit z domu Weiss. Oryginalne nazwisko ojca aktorki brzmiało Greenstein. Jej przodkowie pochodzili z terenów Austrii, Czech, Niemiec i Polski; babcia ze strony matki mieszka w Warszawie.

Od najmłodszych lat trenowała różne sporty oraz uczęszczała na lekcje tańca. Planowała zostać choreografem, jednak tuż po rozpoczęciu nauki w liceum zrezygnowała z zajęć. Z powodu wysokiego wzrostu (178 cm) otrzymywała propozycje pracy jako modelka. Początkowo nie interesowała ją moda, jednak w wieku 18 lat postanowiła wziąć udział w konkursie piękności i w 2004 roku zdobyła tytuł Miss Izraela. Po tym sukcesie reprezentowała swój kraj w konkursie piękności – Miss Universe, podczas którego została dostrzeżona przez świat mody. Odbyła obowiązkową, dwuletnią służbę w Izraelskich Siłach Obronnych. Przed ukończeniem służby rozpoczęła studia prawnicze.

Kariera

W trakcie studiów została zaproszona na casting do roli Camille Montes w filmie 007 Quantum of Solace. Ostatecznie rola przypadła Oldze Kurylenko, a Gadot zaproponowano rolę Gisele Harabo w serii Szybcy i wściekli. W 2010 roku pojawiła się w filmach Nocna randka oraz Wybuchowa para, jednak były to role epizodyczne.

W 2011 roku odbyła się premiera 5 części serii Szybcy i wściekli. Film na całym świecie przyniósł zysk ponad 620 milionów dolarów, przy budżecie 125 milionów dolarów. W kolejnych dwóch latach zagrała w trzech serialach, aby w 2013 roku ponownie wcielić się w postać Gisele Harabo w 6 części filmu Szybcy i wściekli. Dwa lata później Gadot po raz ostatni pojawiła się w serii Fast&Furious. W grudniu 2013 roku poinformowano iż Gadot wcieli się w postać Wonder Woman w filmie Batman v Superman: Świt sprawiedliwości. O rolę ubiegała się również Olga Kurylenko, jednak tym razem Gal Gadot pokonała ukraińską aktorkę. Film zarobił na całym Świecie ponad 870 mln $. Pomimo przeciętnych recenzji, krytycy uznali występ Gadot jako najlepszą rzecz w filmie.

W maju 2017 roku odbyła się premiera filmu Wonder Woman. Film otrzymał pozytywne reakcje dziennikarzy, którzy okrzyknęli widowisko najlepszym filmem DC od czasu Mrocznego Rycerza. Wonder Woman zarobiła na całym świecie 821 mln $ przy budżecie 149 mln $, stając się pod względem kasowym trzecim filmem w dorobku DC Comics. Po premierze pojawiły się kontrowersje związane z zarobkami aktorki. Gadot za wystąpienie w filmach Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, Wonder Woman oraz Liga Sprawiedliwości miała zarobić za każdy 300 tys. $, gdzie wcielający się w postać Supermana Henry Cavill zainkasował za jeden film 14 mln $. Aktorka odnosząc się do kontrowersji zapewniła, że jest szczęśliwa i wdzięczna za swoje zarobki.

Życie prywatne

W 2008 wyszła za mąż za dewelopera Jarona Warsano. Mają dwie córki: Almę (ur. 2011) i Maję (ur. 2017). W 2018 roku aktorka wystąpiła gościnnie w teledysku zespołu Maroon 5 do utworu „Girls like you”.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2016 Batman v Superman: Świt sprawiedliwości Diana Prince / Wonder Woman Anna Sroka-Hryń
2017 Liga Sprawiedliwości Olga Bołądź
2017 Wonder Woman Olga Bołądź
2020 Wonder Woman 1984
Filmy i seriale animowane
2018 Ralph Demolka w internecie Shank

Linki zewnętrzne

Advertisement