Fallout 3 – fabularna gra akcji, trzecia gra z serii Fallout autorstwa Bethesda Game Studios przeznaczona na komputery osobiste oraz konsole Xbox 360 i PlayStation 3.

Polski dubbing realizowany był w dwóch studiach – Start International Polska, gdzie za reżyserię odpowiadał m.in. Maciej Kowalski, oraz w Sun Studio Polska, gdzie – według wywiadu z Krzysztofem Skibą, jakiego udzielił z okazji podkładania głosu pod jedną z postaci – za reżyserię odpowiadała kobieta, prawdopodobnie Agnieszka Zwolińska.

Polska wersja, poza samymi głosami, zawierała również zlokalizowane tekstury. Gra doczekała się kilku dodatków fabularnych, wydanych jednak wyłącznie w wersji kinowej. Edycja Game of the Year zawiera podstawową wersję gry z dubbingiem lub napisami do wyboru, zaś dodatki z samymi napisami.

Fabuła

Opowieść zaczyna się w momencie opuszczenia krypty przez Samotnego Wędrowca, jak nazwali postać mieszkańcy Pustkowi, w poszukiwaniu swojego ojca. Poszukiwania zawiodą go do miasteczka Megatona, a później do siedziby radia Galaxy News. Tam dowiaduje się, że James udał się do miasta Rivet City zbudowanego we wraku lotniskowca. Gracz spotyka tam dawną współpracowniczkę ojca, doktor Li. Od niej dowiaduje się o projekcie „Oczyszczenie” – ogromnej instalacji, której zadaniem ma być oczyszczenie wody w ujściu Potomaku. Dzięki temu możliwym ma się stać dostarczenie czystej wody mieszkańcom Pustkowi.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Sun Studio Polska
Maciej Kowalski Reżyseria
Maria Kantorowicz Dźwięk
Ryszard Chojnowski Tłumaczenie – Albion Localisations
Adrian Wajer
Alan Orman Kierownik lokalizacji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Grzegorz Wons James Liam Neeson
Krzysztof Kolberger Prezydent John Henry Eden Malcolm McDowell
Mariusz Siudziński Narrator Ron Perlman
Matylda Damięcka Amata Almodovar Odette Annable
Włodzimierz Bednarski Starszy Owyn Lyons William Basset
Tamara Arciuch Moira Brown Karen Carbone
Carrie Delaney Karen Carbone
Krzysztof Skiba Three Dog Erik Todd Dellums
W pozostałych rolach
Anna Apostolakis-Gluzińska Carol Audrey Wasilewski
  • Bessie Lynn
  • Siostra Graves
  • Greta
  • Willow
  • Mieszkańcy podziemi
  • Tulip
  • Ghule-kobiety
Wit Apostolakis-Gluziński Biwwy Sean McCoy
Krzysztof Banaszyk Billy Creel Craig Sechler
  • Wally Mack
  • Justin
  • Ted Strayer
  • Diego
  • Szalong Wolfgang
  • Pronto
  • Bombka
  • Bob
  • Alex Dragon
  • Błysk
  • Grady
  • Paul Hannon
  • Freddie Gomez
  • Lepki
Piotr Bąk Eulogy Jones James Lewis
Harold
Andrzej Blumenfeld Spowiednik Cromwell Peter Gil
Jarosław Boberek Stanisław Braun Dee Bradley Baker
Justyna Bojczuk Mała Amata Stephanie Joy
  • Księżniczka
  • C.J. Young
  • Lucy
  • Penny
  • Kwiat
  • Niezdara
  • Puk Puk
  • Penny
  • Maggie
  • Jenny Wilson
Izabella Bukowska-Chądzyńska Anna Holt Karen Carbone
Andrzej Chudy Allistair Tenpenny Charlie Warren
  • Nadzorca Krypty 101
  • Harkness
  • Głosy Chińczyków
Elżbieta Futera-Jędrzejewska Beatrice Shari Elliker
  • Lydia Montenegro
  • Holly
  • Siwa
  • Doktor Cutter
  • Cindy Cantelli
  • Christine Young
  • Mei Wong
  • Victoria Watts
  • Janie Kaplinski
  • Obrońca Morgan
  • Mickey
  • Kimba
  • Tammy Hargrave
  • Janet Rockwell
    Wykrzyknik.png
  • Martha Simpson
  • Cegła
  • Gwiaździsty Paladyn Cross
  • Jessica
  • Ponura
  • Jenny Stahl
  • Skryba Jameson
  • Głosy skrybów (kobiet)
  • Piastunka Gałęzi Klon
  • Przywódczyni strażników Reili
    Wykrzyknik.png
  • Linda Smith
  • Sonora Cruz
  • Martha Wilson
  • Karen Schenzy
  • Carolina Red
    Wykrzyknik.png
  • Głosy osadniczek
Elżbieta Gaertner Agatha Diane Sowle
  • Margaret
  • Staruszka Palmer
  • Manya
  • Tifanny Cheng
  • Margaret Primrose
  • Staruszka Dithers
  • Matka Maya
Anna Gajewska Doktor Li Jennifer Massey
  • Sarah Lyons
  • Naukowcy Enklawy
Andrzej Gawroński Walter Paul Eiding
  • Leśny Ojciec Brzoza
  • Evan King
  • Staruszek Harris
  • Doktor Zimmer
  • Ojciec Clifford
  • Towarzysz Irving Cheng
  • Herbert Dashwood
  • Arkansass
  • Abraham Waszyngton
  • Daniel Littlehorn
  • Funkcjonariusz Tylor
  • Chlebak
Paweł Iwanicki Pan Brotch James Lewis
  • Uśmiechnięty Jack
  • Bandyci mężczyźni
  • Herszt bandytów
  • Kierowcy
  • Nadzorca niewolników
Roger Karwiński Timmy Neusbaum (niektóre kwestie) Cullen Pagliarulo
Mikołaj Klimek Lucas Simms Greg Williams
Stefan Knothe Colin Moriarty Mike Rosson
  • Murphy
  • Gob
  • Charon
  • Quinn
  • Mr Crowley
  • Doktor Barrows
  • Śnieżynka
  • Winthrop
  • Michael Masters
  • Roy Philips
  • Łata
  • Button Gwinnett
Zbigniew Konopka Porucznik Williams Stephen Russell
  • Głosy robotów strażniczych
  • Naukowcy Enklawy
  • Żołnierz Enklawy
Jan Kulczycki Fawkes Wes Johnson
  • Donovan
  • Nadzorca Mack
  • Dowódca supermutantów
  • Supermutanci
  • Wujek Leo
Agnieszka Kunikowska Pat Neusbaum Shari Elliker
Jacek Lenartowicz Dukow Duncan Hood
  • Argyle (radio)
  • Supermutanci (radio)
  • Król Crag (radio)
  • Głuszec
  • Głosy paladynów
  • Głosy szabrowników
  • Głosy Regulatorów
  • Głosy łowców niewolników
Beniamin Lewandowski Mały Butch Jakob Stalnaker
Kajetan Lewandowski Robert Joseph „R.J.” MacCready Jakob Stalnaker
  • Jason Grant
  • Timmy Neusbaum (niektóre kwestie)
Wojciech Machnicki Pan Buckingham Stephen Russell
  • Milo
  • Robot lokaj
  • Godfrey
  • Andy
  • Model demonstracyjny Pana Złotej Rączki
Aleksander Mikołajczak Stanley Jeff Baker
  • Funkcjonariusz Gomez
  • Ian West
    Wykrzyknik.png
  • Jack Smith
  • Bannon
  • Carlos
  • Gary Staley
  • Ralph Keller
    Wykrzyknik.png
  • Mieszkaniec Pustkowi
  • Rycerz Dillon
  • Rycerz Kapitan Colvin
  • Jotun
  • Dusty
  • Henry Young
  • Wujek Roe
  • Roger Rockwell
  • Skryba Browditch
  • Bronson
  • Sztokholm
  • Michael Masters (człowiek)
  • Piastun Gałęzi Lipa
  • Doc Hoff
  • Młody Wally Mack
  • Willy „Bill” Wilson
  • Robert
  • Alan
  • Roland Laren
  • Ymir
  • Przewodnik po krypcie
  • Głosy łowców niewolników
    Wykrzyknik.png
  • Głosy osadników
Mikołaj Müller Ahzrukhal Mike Rosson
Mateusz Narloch Harden Simms Sean McCoy
  • Ekler
  • Ralph
  • Sammy
  • Wiewióra
  • Brayan Wilks
  • Nicholas Pierdółka
  • Nowicjusz Arthur Maxson
  • Mały Wally Mack
  • Junior Smith
  • James Hargrave
Przemysław Nikiel Pan Burke Wes Johnson
Liberty Prime
Cezary Nowak Prezydent Dave Gregory Gorton
  • Szarpnel
  • Leo Stahl
  • Doktor Church
  • Seargraves Holmes
  • Protektor Casidin
  • Kapitan Szafot
  • Skryba Peabody
  • Piastun Gałęzi Cyprys
  • Pinkerton
  • Jonas
  • Doktor Preston
  • Karl
    Wykrzyknik.png
  • Caleb Smith
  • Ken Ewers
    Wykrzyknik.png
  • Wrona
  • Krótki
  • Vance
  • Czterdziecha
    Wykrzyknik.png
  • Żołnierz Enklawy
Katarzyna Owczarz Wisienka Karen Carbone
  • Nova
  • Sydney
  • Rosie
  • Skryba Yearling
  • Susan Lancaster
  • Brianna
Joanna Pach-Żbikowska Betty Corrieanne Stein
Wojciech Paszkowski Jerycho James Lewis
  • Członek Kompanii Szpona
  • Dr Lesko
  • Łowca nagród
  • Najemnik Kompanii Szpona
  • Regulator, łowca nagród
Grzegorz Pawlak Paladyn Gunny Gus Travers
  • Skryba Rotchild
  • Mel
  • Butcher
  • Śrut
  • Głosy łowców niewolników
  • Rycerz Sierżant Wilks
  • Armitage
  • Ochroniarz w Rivet City
  • Paladyn Glade
Ewa Serwa-Galia Mabel Henderson Shari Elliker
Tomasz Steciuk Butch DeLoria Craig Sechler
  • Lektor systemów gramofonicznych Krypty 101
  • Sid
Paweł Szczesny Szeregowy Jones James Lewis
  • Sierżant RL-3
  • Herbert Śmiałek (radio)
  • Piłapiduch
  • Głosy panów wyrwiflaków
  • Cerber
  • Prototypowy pancerz medyczny
Jakub Szydłowski Shakes Wes Johnson
  • Zastępca Spaw
  • Głos systemu ochrony Fabryki RobCo
  • Głos systemu ochrony metra
  • Komputer fabryki RobCo
  • Model demonstracyjny Protectrona
  • Robot fabryczny
Brygida Turowska-Szymczak Cathrine Karen Carbone
Bandytki
Monika Węgiel-Jarocińska Lucy West Jan Johns
  • Gorzka
  • Rycerz Kapitan Durga
  • Angela Staley
    Wykrzyknik.png
  • Vera Weatherly
  • Clover
  • Shawna
  • Maczeta
  • Prezenterka radia ARL
  • Penelope Chase (radio)
  • Sierra Petrovita
Jerzy Złotnicki Pułkownik Augustus Autumn Peter Gil
Jarosław Domin Głos ze wspomnień
Anna Ułas Babunia Iskierka
Joanna Węgrzynowska-Cybińska Robomózg
Karol Wróblewski Bob Anderstein
Tomasz Śliwiński Najemnicy
Belle Bonny Karen Carbone
  • Lana Danvers
  • Czerwona
  • Crimson
  • Fantazja
  • Tina Keller
Łowca niewolników (radio)
Młody Paul Hannon

Linki zewnętrzne


Bethesda.png
Dishonored Dishonored 2Dishonored: Death of the Outsider
Doom Doom³DoomDoom VFRDoom Eternal
Quake Quake 4Enemy Territory: Quake Wars
RAGE RAGERAGE 2
The Elder Scrolls The Elder Scrolls V: Skyrim (Dawnguard - Hearthfire - Dragonborn) • The Elder Scrolls: Legends
Pozostałe BrinkFallout 3PreyRogue WarriorSea Dogs: Piraci

i

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.